FNP ogłasza konkurs na utworzenie nowej jednostki naukowej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Badacze - nie tylko z Polski - mogą zabiegać o środki na stworzenie w Polsce nowej jednostki naukowej, prowadzącej przełomowe badania naukowe. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła konkurs w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). Budżet to 140 mln zł.

Finansowanie mogą zdobyć projekty realizowane w całej Polsce, ale z wyłączeniem województwa mazowieckiego. Termin składania pierwszej części wniosku upływa 23 października. O konkursie poinformowali przedstawiciele FNP w przesłanym PAP komunikacie.

Na uruchomienie nowego centrum naukowego można otrzymać ok. 35 mln zł. Warunkiem zdobycia takiego finansowania jest pomysł na oryginalny, innowacyjny program badawczy, a także zaangażowanie silnego partnera zagranicznego i partnerów gospodarczych. Otrzymane finansowanie można przeznaczyć na badania prowadzone przez kilka grup badawczych.

"W dużych ośrodkach akademickich w całym kraju tkwi ogromny potencjał – są świetnie wyposażone laboratoria i bardzo utalentowani ludzie. Chcemy przyczynić się do +uwolnienia+ tego potencjału" – mówi prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Maciej Żylicz.

Do konkursu w programie MAB mogą się zgłosić wybitni naukowcy, niezależnie od narodowości. Muszą oni zaproponować zarówno temat badań, jak i przedstawić pomysł na organizację całej jednostki i wizję jej przyszłości. W konkursie zagraniczni recenzenci i eksperci oceniają oryginalność i innowacyjność przedstawionego programu badawczego.

Do końca 2020 r. Fundacja zamierza przeznaczyć znaczne środki na rozwój co najmniej 10 jednostek realizujących MAB w Polsce, w których zatrudnienie znajdzie w sumie nawet 500 młodych i doświadczonych badaczy z Polski i z zagranicy. "Naszym nadrzędnym celem jest stworzenie w Polsce warunków do uprawiania nauki na światowym poziomie" – mówi prof. Maciej Żylicz. - "Bardzo nam zależy, aby w dłuższej perspektywie program MAB krzewił kulturę jakości i przyczynił się do wzrostu pozycji polskiej nauki na świecie".

Program MAB jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od końca 2015 r. ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Do tej pory finansowanie w programie MAB zdobyły trzy projekty. Pierwszy z nich to Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną (MagTop) kierowane przez prof. Tomasza Dietla i prof. Tomasza Wojtowicza i działające we współpracy z Instytutem Fizyki PAN w Warszawie. Drugi MAB to ośrodek Remedy, który powstał w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i jest kierowany przez prof. Agnieszkę Chacińską i prof. Magdę Konarską. A trzeci MAB to Międzynarodowe Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi, które zostało uruchomione na Uniwersytecie Gdańskim przez dwóch naukowców z zagranicy: prof. Theodora Huppa i prof. Robina Fahraeusa. (PAP)

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

  • Adobe Stock

    Wynalazki pomagają "widzieć"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera