Antybiotyk na trądzik może pomóc w leczeniu depresji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Antybiotyk stosowany w leczeniu trądziku młodzieńczego może poprawiać jakość życia pacjentów cierpiących na depresję - wynika z badań opublikowanych przez "Australian and New Zealand Journal of Psychiatry".

Podczas badań klinicznych naukowcy z Deakin University w Melbourne (Australia) włączyli do standardowego leczenia 71 osób z zaburzeniami depresyjnymi minocyklinę, antybiotyk o szerokim spektrum działania stosowany w leczeniu trądziku.

Po porównaniu z grupą przyjmującą zamiast antybiotyku placebo, naukowcy ustalili, że osoby przyjmujące minocyklinę zdecydowanie częściej zgłaszały poprawę w zakresie codziennego funkcjonowania i jakości życia.

Jak zauważa autorka badań dr Olivia Dean, wcześniejsze wyniki sugerowały, że u osób cierpiących na depresję występuje podwyższony poziom stanu zapalnego w organizmie. Badania laboratoryjne wskazują z kolei, że minocyklina zmniejsza stan zapalny w mózgu.

"Testowanie starych leków pod kątem nowych zastosowań jest bardzo pożyteczne. Istniejące na rynku preparaty mają znany profil bezpieczeństwa i są dostępne. W przypadku minocykliny należy jeszcze ustalić, jak długo powinna być stosowana dla uzyskania optymalnych rezultatów" - dodaje dr Dean.

Ten sam zespół naukowców prowadzi jednocześnie badania nad zastosowaniu w leczeniu objawów depresji składników zawartych w skórce owoców mangostanu, drzewa rosnącego w Indonezji, Malezji i Tajlandii.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera