W klasztorze Św. Katarzyny na Półwyspie Synaj odkryto nieznany manuskrypt

Fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu
Fot. Ministerstwo Starożytności Egiptu

Manuskrypt z V lub VI w. odkryli w czasie prac remontowych mnisi w klasztorze Św. Katarzyny na Półwyspie Synaj w Egipcie. Zawiera greckie teksty dotyczące medycyny, w tym fragmenty dzieł "ojca medycyny" - Hipokratesa.

O odkryciu poinformowano we wtorek w Kairze w siedzibie Ministerstwa Starożytności Egiptu.

Znaleziony przez mnichów w czasie prac remontowych w bibliotece klasztoru św. Katarzyny manuskrypt składa się ze skórzanych stron, zatem jest pergaminem. Papier wyparł często stosowany przez mieszkańców Bliskiego Wchodu papirus czy pergamin dopiero po okresie średniowiecza.

Księga pochodzi z V lub VI w. i zawiera teksty autorstwa Hipokratesa (ok. 460 lat p.n.e. - ok. 377 lat p.n.e.) greckiego lekarza zwanego ojcem medycyny. Słynne są szczególnie jego zasady etyki lekarskiej. W manuskrypcie znajdują się też trzy inne teksty medyczne nieznanego autorstwa. Jeden z nich zawiera ilustracje obrazujące zioła lecznicze stosowane w recepturach, które zanikły przed początkiem XIII w. - wynika z komunikatu udostępnionego przez Ministerstwo Starożytności Egiptu.

Odkryty manuskrypt jest palimpsestem, co oznacza, że poszczególne jego strony były wykorzystywane kilkukrotnie - pod najnowszym tekstem widoczne są nieco starte wcześniejsze opracowania - pergamin był bardzo kosztownym materiałem, dlatego był wtórnie wykorzystywany. W przypadku księgi odkrytej w synajskim klasztorze drugą warstwę tworzy Kodeks Synajski, czyli rękopis Nowego Testamentu.

W bibliotece klasztoru Św. Katarzyny na Synaju, gdzie dokonano nieoczekiwanego znaleziska, znajduje się zbiór w postaci 6 tys. manuskryptów zapisanych m.in. w języku arabskim, greckim, koptyjskim czy ormiańskim. Najstarsze teksty pochodzą z IV w. n.e.

Klasztor św. Katarzyny ufundował w poł. VI w. cesarz Justynian. Jednak już 200 lat wcześniej cesarzowa Helena (matka Konstantyna) w tym samym miejscu rozkazała wznieść sanktuarium dookoła krzewu, uważanego za biblijny krzew gorejący, przez który Mojżesz miał usłyszeć głos Boga. Obecnie w klasztorze mieszka kilkunastu mnichów, głównie wyznania grecko prawosławnego, ale w czasach jego świetności było ich nawet kilkuset. (PAP)

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Problemy naczyniowe przyspieszają starzenie się mózgu

  • Tama na jeziorze Kariba; Adobe Stock

    Zambia/ Hydrolodzy: historycznie niski poziom wody w zaporze Kariba doprowadził do serii trzęsień ziemi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera