
Możliwości poznawcze mózgu obniżają się, kiedy nasz smartfon jest na wyciągnięcie ręki. Nawet, gdy jest wyłączony – dowodzą badania opublikowane w „Journal of the Association for Consumer Research”.
Badani, którzy zostawili swoje smartfony w drugim pomieszczeniu, lepiej wypadli w rozwiązywaniu zadań, niż grupa, która miała smartfony na wyciągnięcie ręki – dowodzą naukowcy z University of Texas w Austin (USA).
Zdaniem naukowców nasze możliwości poznawcze spadają, kiedy mamy dostęp do naszego smartfona - nawet, kiedy w danej chwili jest on wyłączony. Badania przeprowadzono na ok. 800 użytkownikach smartfonów.
Zadania, które wykonywali badani, wymagały pełnej koncentracji dla osiągnięcia wymaganej liczby punktów.
Wcześniej proszono ich losowo o umieszczenie smartfonów na pulpicie ekranem do dołu, w kieszeni lub torbie, albo w sąsiednim pokoju. Wszystkie telefony miały być wyciszone.
Okazało się, że uczestnicy, którzy zostawili swoje telefony w sąsiednim pomieszczeniu, znacząco lepiej wypadli na testach.
Jak komentuje prowadzący badania, Adrian F. Ward, coraz częściej pojawiają się sugestie, że smartfony zaburzają możliwości poznawcze mózgu.
"Twoja świadomość wprawdzie nie myśli o twoim smartfonie, ale ten proces – proces wymagający myślenia o czymś innym – pochłania twoje ograniczone zasoby poznawcze" - komentuje Ward.(PAP)
krx/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.