Rozwój kory wzrokowej trwa znacznie dłużej, niż zakładano

Kora wzrokowa w mózgu osiąga dojrzałość dopiero około 36. roku życia, a nie – jak wcześniej sądzono – w pierwszych latach po urodzeniu – wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of Neuroscience”.

Dotychczas naukowcy myśleli, że kora wzrokowa – ośrodek w mózgu, który odpowiada za przetwarzanie informacji wizualnych – przestaje rozwijać się u człowieka około 5.-6. roku życia. Najnowsze badanie pracowników kanadyjskiego Uniwersytetu McMaster sugeruje jednak, że rozwój kory wzrokowej trwa znacznie dłużej – aż do momentu wejścia w okres średniej dorosłości.

Badacze przeanalizowali próbki tkanki mózgowej pobranej po śmierci od 30 osób w wieku od 20 dni do 80 lat. Skupili się na zamianach zachodzących z upływem czasu w ekspresji białek glutamatergicznych, regulujących proces neurotransmisji (przekazywania informacji) w rejonie kory wzrokowej.

Na tej podstawie ustalili, że kora wzrokowa podlega u człowieka pięciu fazom rozwoju i przestaje dojrzewać dopiero około 36. roku życia (plus/minus 4,5 roku). Degeneracja kory wzrokowej następuje około 55. roku życia – wtedy ekspresja białek spada w przybliżeniu o 75 proc., a wzrok zaczyna stopniowo słabnąć.

„W naszym rozumieniu funkcjonowania mózgu występuje duża luka, polegająca między innymi na założeniu, że obszary zmysłowe przestają rozwijać się już w wieku dziecięcym. Okazuje się, że to nieprawda” – komentuje koordynatorka badania prof. Kathryn Murphy.

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu McMaster może przyczynić się do zmiany podejścia do leczenia różnych przypadłości, np. amblyopii (leniwego oka). Do tej pory przypuszczano, że stosowanie oddziaływań korekcyjnych ma sens tylko w przypadku dzieci, bo wierzono, że w późniejszym wieku mózg przestaje reagować na zewnętrzne interwencje. Teraz, pod wpływem najnowszych wyników badań, wszystko się może zmienić.

Na dodatek naukowcy sądzą, że duża plastyczność obszarów zmysłowych nie ogranicza się tylko do kory wzrokowej. Istnieje prawdopodobieństwo, że inne rejony mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie informacji sensorycznych również rozwijają się dłużej, niż zakładano.

O szczegółach badania można przeczytać na stronie: http://dx.doi.org/10.1523/JNEUROSCI.2304-16.2017 (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera