Orzechy wydłużają życie chorych na raka

Odpowiednia dieta może przedłużyć życie chorych na raka, pomaga na przykład częstsze spożywanie orzechów drzewnych. Z najnowszych badań wynika, że migdały i nerkowce opóźniają nawrót raka jelita grubego i mogą opóźnić zgon.

Reuters informuje, że badanie to będzie szczegółowo prezentowane podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, które pod koniec maja rozpoczyna się w Chicago.

Orzechy coraz częściej zalecane są przez dietetyków. Wykazano już, że mogą chronić przed chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą, zmniejszają nawet ryzyko otyłości. Najnowsze badania sugerują, że mogą być przydatne nawet u chorych na nowotwory.

Dr Temidayo Fadelu z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie wraz ze swym zespołem przeprowadził badania kliniczne, w których uczestniczyło 826 chorych z rakiem jelita grubego w trzecie stadium. To dość zaawansowany etap choroby, w którym nie ma jeszcze odległych przerzutów, ale są zajęte okoliczne węzły chłonne.

U wszystkich pacjentów zgodnie ze standardami przeprowadzono operację usunięcia guza oraz poddano ich chemioterapii, ale zauważono, że ci, którzy spożywali około 60 gramów orzechów drzewnych tygodniowo (19 proc. wszystkich badanych), o 42 proc. byli mniej narażeni na nawrót choroby i o 57 proc. niższe było u nich ryzyko zgonu.

Dr Fadelu podkreśla, że tak korzystny efekt dają jedynie orzechy drzewne, czyli takie jak migdały i nerkowce, a nie orzeszki ziemne. „Orzeszki wykazują inny metabolizm działania w organizmie” – wyjaśnia specjalista.

Prezes ASCO Daniel Hayes stwierdził w oświadczeniu, że tak prosta zmiana diety, jak większe spożycie orzechów, może znacząco wydłużyć przeżycie chorych. Dodaje, że lekarze, jak również pacjenci często nie zwracają na to uwagi.

Dr Fadelu zapowiedział, że przeprowadzi wkrótce badania, które mają wykazać, czy dieta wzbogacona w orzechy poprawia rokowania chorych również w innych stadiach rozwoju raka jelita grubego. (PAP)

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nowa metoda pozwala obserwować z kosmosu plastik na plażach

  • Chiński astronauta Li Cong (3-R) wyprowadzany z kapsuły Shenzhou-18 EPA/XINHUA / LI ZHIPENG, dostawca: PAP/EPA

    Chiny/ Tajkonauci misji Shenzhou-18 wrócili na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera