
Regularna aktywność fizyczna może odmłodzić nasze komórki aż o dziewięć lat - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Preventive Medicine".
Badania naukowców z Brigham Young University (USA) wykazały, że osoby, które utrzymują aktywny tryb życia, mają znacznie dłuższe telomery w porównaniu z tymi, które prowadzą siedzący lub umiarkowanie aktywny tryb życia.
Telomery to białkowe zakończenia naszych chromosomów, które ulegają skróceniu wraz z podziałami komórkowymi. Porównać je można do skuwek sznurowadeł, które z czasem stopniowo się zużywają. Im jesteśmy starsi, tym krótsze są nasze telomery.
"To, że mamy 40 lat nie oznacza, że nasz wiek biologiczny wynosi tyle samo. Jeśli chcemy naprawdę spowolnić proces biologicznego starzenia się naszego organizmu, nie wystarczy trochę ćwiczeń. Wysiłek musi być regularny i intensywny" - mówi autor analizy dr Larry Tucker.
Analizie poddano dane dotyczące 5823 dorosłych osób, które brały udział w ogólnonarodowych badaniach National Health and Nutrition Examination Survey (to jedna z niewielu baz gromadzących dane na temat długości telomerów). W grupie osób, które często podejmowały się intensywnego wysiłku fizycznego były kobiety biegające po 30 minut dziennie oraz mężczyźni biegający po 40 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu.
Naukowcy ustalili, że najkrótsze telomery występowały u osób prowadzących siedzący tryb życia. Co ciekawe, w przypadku osób o umiarkowanej aktywności fizycznej, długość zakończeń chromosomów była jedynie niewiele większa.
Osoby z grupy najbardziej aktywnej posiadały telomery wskazujące, że biologicznie były o dziewięć lat młodsze w porównaniu z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia oraz o siedem lat młodsze w porównaniu z osobami umiarkowanie aktywnymi.
Choć nie jest jeszcze znany mechanizm, dzięki któremu regularna aktywność fizyczna zabezpiecza telomery, dr Tucker zauważa, że może być to związane z faktem, że może ona hamować powstawanie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego.
"Wiemy, że regularny wysiłek fizyczny sprzyja dłuższemu życiu, a te badania wskazują, że może być to związane częściowo z ochroną telomerów przed skracaniem się" - komentuje dr Tucker.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.