Uczelnie i instytucje

Wydział Farmaceutyczny SUM ma już 45 lat

Ponad 1400 studentów, 200 pracowników i 7,3 tys. absolwentów – to bilans działania Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który świętuje właśnie 45-lecie.

Jeden z największych obecnie wydziałów farmaceutycznych w kraju początkowo mieścił się w Zabrzu-Rokitnicy. Jak przypomniała rzeczniczka prasowa uczelni Agata Kalafarska, jego powstanie było odpowiedzią na dramatyczny brak wykwalifikowanych farmaceutów, z jakim borykały się ówczesne województwa katowickie i opolskie. Uniemożliwiało to rozwój sieci aptecznej i zaspokojenie potrzeb mieszkańców tych regionów w zakresie opieki farmaceutycznej. W pierwszym roku akademickim swojej działalności – 1971-1972 - wydział kształcił 40 osób na kierunku farmacja.

Obecnie prowadzi cztery kierunki: farmację, analitykę medyczną, biotechnologię i kosmetologię. W 1973 r. przeniósł się z Zabrza do Sosnowca. Dziś ma do dyspozycji nowoczesny i przestronny kampus oraz centrum dydaktyczne.

W najbliższy piątek, 21 kwietnia, wydział będzie świętował 45-lecie swojego powstania. Z tej okazji w Sosnowcu odbędzie się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Postępy w diagnostyce laboratoryjnej i farmakoterapii”.

Śląski Uniwersytet Medyczny kształci obecnie ok. 10 tys. studentów na kierunkach lekarskich, farmacji, analityki medycznej, biotechnologii, kosmetologii, zdrowia publicznego, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ma też certyfikat Departamentu Edukacji Stanów Zjednoczonych na kształcenie w języku angielskim prowadzone od 1996 r. na kierunku lekarskim w Katowicach.(PAP)

lun/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP: niemal 71 mln na badania naukowe o potencjale aplikacyjnym i założenie zespołów badawczych

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: na uczelniach technicznych jest 33 proc. kobiet

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera