Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
14.04.2017 aktualizacja 14.04.2017

Słonie są świadome własnego ciała

Słonie potrafią zrozumieć, że ich ciało może być przeszkodą w wykonywaniu różnych zadań – czytamy w piśmie „Scientific Reports”. Stanowi to kolejny dowód na wysoki poziom inteligencji i samoświadomości tych zwierząt.

Słonie są jednym z niewielu gatunków zwierząt, które są w stanie zdać tzw. „test lustra” – polega on na

udowodnieniu, że zwierzę rozpoznaje w lustrze swoje własne odbicie, zamiast uznać je za innego osobnika. Tymczasem samoświadomość słoni obejmuje również rozpoznawanie ograniczeń stawianych przez ich własne ciała – sugerują wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge.

W ramach eksperymentu słonie miały podać znajdującemu się przed nimi człowiekowi drążek przymocowany do maty, na której stały. Jak się okazało, były one w stanie ocenić, że ciężar ich ciała przeszkadza im w wykonaniu zadania i znaleźć rozwiązanie tego problemu. Na 48 prób, badane zwierzęta schodziły z maty średnio 42 razy.

Co więcej, podczas kontrolnego badania – kiedy drążek nie był przywiązany do maty – słonie potrafiły zrozumieć, że sytuacja uległa zmianie i ich ciało nie stanowi już dłużej problemu przy podawaniu drążka. W tej fazie eksperymentu schodziły z maty średnio 3 razy na 48 prób.

"Słonie rozumiały, że ich ciała stanowiły przeszkodę, więc ustawiały się tak, aby być w stanie wykonać zadanie. W podobnych testach małe dzieci są w stanie zrozumieć to w wieku około dwóch lat" – tłumaczy jeden z autorów badania dr Josh Plotnik.

"Sugeruje to, że słonie mogą być świadome swojej odrębności od przedmiotów czy środowiska" – dodaje badacz. – "Zaliczenie tego testu oraz testu lustra oznacza, że posiadają ona poziom samozrozumienia, który jest dość rzadki w królestwie zwierząt".

Z wcześniejszych badań wiadomo, że wszystkie gatunki zwierząt, które udowodniły odpowiedni poziom samoświadomości w ramach testu lustra, posiadają do pewnego stopnia zdolność współpracy przy rozwiązywaniu problemów, przyjmowania perspektywy innych oraz empatii. Sugeruje to, że wykształcanie się samoświadomości może być związane z życiem w społecznościach.

Badanie samoświadomości demonstrowanej przez test lustra, jak i świadomości własnego ciała zwierząt pomaga lepiej zrozumieć ich poziom rozumienia samych siebie oraz ich miejsca w środowisku. To z kolei wpływa na nasze zrozumienie ich zachowań – podkreślają autorzy badania. (PAP)

kflo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022