Uczelnie i instytucje

PWSZ w Płocku planuje nowe kierunki studiów

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Płocku (Mazowieckie) planuje sześć nowych kierunków studiów: nowe media, analiza danych i data mining, finanse z elementami matematyki oraz położnictwo na poziomie licencjackim, a na magisterskim - pielęgniarstwo i filologia.

Otwarcie nowych kierunków studiów zależy od decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). „Jeśli otrzymamy decyzje pozytywne, studia na nowych kierunkach zostaną uruchomione od października 2017 r.” – podkreślił prof. dr hab. nauk medycznych Maciej Słodki, rektor płockiej PWSZ.

Uczelnia złożyła już wnioski do MNiSW o utworzenie kierunków: finanse z elementami matematyki, pielęgniarstwo, nowe media, analiza danych i data mining oraz położnictwo, a w przypadku filologii opracowywanie stosownego wniosku jest na ukończeniu. W ramach planowanych kierunków studiów, obejmujących położnictwo i pielęgniarstwo, konieczne były wnioski także do Ministerstwa Zdrowia.

Przygotowywany przez płocką PWSZ kierunek analiza danych i data mining to studia licencjackie, stacjonarne i niestacjonarne, łączące elementy matematyki i informatyki, obejmujące m.in. pobieranie, łączenie i ocenę danych pochodzących z różnych źródeł, jak bazy danych, arkusze kalkulacyjne, czy internet. Z kolei na kierunku studiów nowe media, także licencjackim, stacjonarnym i niestacjonarnym, będą się kształcić osoby chcące zdobyć interdyscyplinarną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu kultury audiowizualnej, mediów elektronicznych oraz społeczeństwa informacyjnego.

Wśród planowanych nowych kierunków płockiej PWSZ jest filologia. To studia magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne, pozwalające na ugruntowanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w mowie i piśmie na poziomie C2, według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego i jednocześnie na aktywność w międzynarodowym środowisku, w tym zawodowym, np. w dyplomacji, biznesie i turystyce. Natomiast kierunek magisterski pielęgniarstwo, również studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, przygotowywał będzie do profesjonalnej opieki pielęgniarskiej nad pacjentami w każdym wieku, w tym do samodzielnych działań diagnostycznych i terapeutycznych oraz do prowadzenia edukacji prozdrowotnej.

PWSZ w Płocku działa od 2000 r. Uczelnia powstała z połączenia Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych oraz Kolegium Nauczycielskiego. Obecnie na trzech wydziałach: nauk ekonomicznych i informatyki, nauk humanistycznych i społecznych oraz nauk o zdrowiu, kształci się tam ok. 2300 studentów na 9 kierunkach: ekonomia, filologia, pedagogika, praca socjalna, matematyka, informatyka oraz pielęgniarstwo i kosmetologia, a od roku akademickiego 2016/17 także na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

PAP - Nauka w Polsce

mb/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera