800 budek lęgowych dla ptaków rozdano w Krakowie | Nauka w Polsce

800 budek lęgowych dla ptaków rozdano w Krakowie

800 budek lęgowych dla ptaków rozdano we wtorek mieszkańcom Krakowa w ramach akcji zorganizowanej z okazji Walentynek przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO) i Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka.

Podczas akcji zorganizowanej przed Urzędem Miasta Krakowa chętni otrzymali 400 budek lęgowych dla sikorek, 300 budek lęgowych dla jeżyków i 100 karmników. Henryk Kultys, prezes MPO Kraków mówił, że akcja ma przede wszystkim cele radosne: wychodzi naprzeciw ekologii, gospodarce i potrzebom ptaków. Budki powstają z odpadów wielkogabarytowych, głównie mebli, które mieszkańcy oddają do Lamusowni i Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO podkreślił, że budki są nie tylko sposobem na recykling, ale przede wszystkim poprawią byt ptaków w Krakowie. A to - jak wskazał Odorczuk - przełoży się choćby na zmniejszenie ilości uciążliwych owadów w lecie.

Pomysłodawca akcji, Waldemar Domański przypomniał, że gdy przedstawiciele Asocjacji wspólnie z MPO szukali sposobu na usystematyzowanie inicjatywy, doszli do wniosku, że idealnym dniem na rozdawanie budek lęgowych będą Walentynki. „Po pierwsze w lutym ptaki zaczynały śpiewać, a nasi przodkowie przygotowywali im schronienia. Po drugie, budki są gniazdem miłości, miejscem, w którym ptaki mogą w spokoju składać jaja i wychowywać pisklęta” - zaznaczył.

Według organizatorów akcja cieszy się dużą popularnością. Jeszcze przed jej rozpoczęciem na placu uformowała się kolejka. Większość z zainteresowanych stanowiły osoby starsze. Część z nich uczestniczyła już w akcjach organizowanych w poprzednich latach. Pomysł na budki zrobione z materiałów z odzysku bardzo im się podoba: budki są ekologiczne i darmowe. Chętni zadawali organizatorom wiele pytań, aby właściwie zaopiekować się ptakami: jak zawiesić budkę, kiedy ją czyścić, dlaczego budki dla jeżyków należy wieszać wysoko.

Budki i karmniki zostały wykonane przez pracowników krakowskiego MPO z naturalnego drewna: bez lakieru i impregnatów. Dachy uszczelniono kawałkami wykładzin. W drzwiczkach wycięto albo okrągłą dziurkę dla sikorek albo półksiężyc dla jeżyków. Budki można montować zarówno na drzewach, jak i na budynkach.

Akcja jest przedsięwzięciem długofalowym. Będzie kontynuowana i rozwijana w kolejnych latach obok innych projektów MPO Kraków.

Zarys pomysłu pojawił się cztery lata temu. Henryk Kultys i Waldemar Domański rozpoczęli od rozdawania budek zarządcom posiadłości, osiedli bez żadnej konkretnej okazji. Stopniowo przybywało chętnych wśród osób prywatnych.

Panie czekające we wtorek w kolejce po budkę opowiadały, że trzy lata wcześniej same budowały karmniki z materiałów, które dostarczyło im MPO. Im więcej było osób zainteresowanych, wzrastała potrzeba nadania akcji jakichś ram. Waldemar Domański zaproponował, by rozdawanie budek stało się symbolem miłości. W tym roku MPO i Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka drugi raz w ten sposób celebruje Walentynki.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ sam/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Psi ″Kuba Rozpruwacz‶ - ostatni, euroazjatycki likaon z ziem polskich

  • Fot. Marcin Kluczek

    Choroby roślinności torfowisk można wykryć dzięki AI i systemom satelitarnym

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera