Naukowcy PG i UG laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców

Wacław Kulczykowski, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego i dr inż. Adrian Bekasiewicz z Politechniki Gdańskiej to tegoroczni laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena.

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena, nazywana wcześniej „Młodym Heweliuszem”, przyznawana jest od 2003 roku studentom i absolwentom gdańskich uczelni wyższych w wieku do 30 lat za wybitne osiągnięcia naukowe.

W kategorii nauk humanistycznych i społecznych laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2016 został Wacław Kulczykowski - doktorant z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Nagrodzono go za „wybitne osiągnięcia w zakresie prowadzenia prac archeologicznych, rewitalizacyjnych i dokumentacyjnych oraz wkład w nowatorskie badanie i ratowanie zabytków kultury na Pomorzu”.

Laureat jest absolwentem kierunku archeologia Uniwersytetu Gdańskiego oraz doktorantem na Wydziale Historycznym UG. Jego zainteresowania badawcze oraz temat przygotowywanej pracy doktorskiej dotyczą średniowiecznych systemów zaopatrywania miast w wodę i związanych z nimi obiektów hydrotechnicznych na terenie Pomorza Gdańskiego oraz dawnych Prus Wschodnich. Na swoje badania otrzymuje dofinansowanie w ramach naukowych grantów i już dwukrotnie samodzielnie kierował badaniami archeologicznymi i pracami rewitalizacyjnymi oraz pełnił rolę archeologa pomocniczego. Jest także dwukrotnym laureatem stypendium dla najlepszych doktorantów, laureatem Nagrody JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego za wybitne osiągnięcia oraz laureatem III edycji konkursu eNgage organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Dr inż. Adrian Bekasiewicz z Katedry Systemów Mikroelektronicznych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej został laureatem w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych.

Dr Bekasiewicz został nagrodzony za swoje badania nad metodami szybkiego projektowania struktur mikrofalowych i antenowych. Laureat jest badaczem na wydziale ETI oraz pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Rejkiawiku, gdzie brał udział w projektach finansowanych przez Islandzki Fundusz Infrastrukturalny o łącznej wartości prawie miliona złotych.

"To jedno z największych wyróżnień, jakie może otrzymać młody naukowiec. Cieszę się, że moje dotychczasowe osiągnięcia zostały dostrzeżone i docenione" - mówi zdobywca nagrody.

Wyróżnienie mogą otrzymać studenci i absolwenci gdańskich szkół i uczelni wyższych w kategoriach nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk humanistycznych i społecznych. Nagradzani w nim młodzi naukowcy muszą odznaczać się znacznym dorobkiem naukowym, realizowaniem znaczących projektów badawczych bądź też posiadać zaproszenia na stypendia naukowe.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera