
Naukowcy austriaccy potwierdzili, że psy upodabniają się do swoich właścicieli, szczególnie jeśli chodzi o zachowania negatywne i agresję - informuje „PLOS ONE”.
Dr Iris Schoberl z uniwersytetu w Wiedniu twierdzi, że wskazują na to obserwacje ponad 100 psów i ich właścicieli poddanych różnym testom. Badano np. reakcje na zagrożenie. Naukowcy monitorowali jednocześnie tempo bicia serca oraz poziom w ślinie kortyzolu, hormonu stresu.
Oceniano również główne cechy osobowości właścicieli, takie jak neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność. Analizowano również osobowość psów za pomocą kwestionariuszy przeprowadzanych wspólnie z właścicielami czworonogów.
Zdaniem dr Schoberl z prób tych wynika, że psy i właściciele wzajemnie na siebie wpływają, przy czym ludzie wywierają większy wpływ na swe pupile, ponieważ wykazują one dużą wrażliwość na zachowania i reakcje ludzi. Psy, które są spokojne i przyjazne, mogą działać na ludzi odstresowująco. Jednak czworonogi przede wszystkim przejmują zachowania od swych właścicieli, głównie te negatywne, szczególnie agresję. (PAP)
zbw/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.