Stolica/ W piątek na II Narodowym Kongresie Żywieniowym o roli diety w prewencji raka

O tym, jak istotną rolę odgrywa nasz sposób odżywiania w rozwoju nowotworów złośliwych, będą w piątek w stolicy dyskutować eksperci m.in. w dziedzinie dietetyki, onkologii i gastroenterologii podczas II Narodowego Kongresu Żywieniowego.

W tym roku wydarzenie organizowane przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) będzie przebiegać pod hasłem „Żywność i żywienie w prewencji i leczeniu chorób – postępy 2016”. Jak informuje na stronie IŻŻ jego dyrektor prof. Mirosław Jarosz, który przewodniczy Komitetowi Naukowemu kongresu, uczestnicy obrad będą się przede wszystkim zastanawiać, czy Polskę czeka epidemia nowotworów złośliwych i w jaki sposób możemy istotnie zmniejszyć zachorowalność na nowotwory.

O roli diety w rozwoju nowotworów świadczą wyniki badań epidemiologicznych, które coraz częściej wskazują na związek nadwagi i otyłości z tymi schorzeniami. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że od 7 proc. do 41 proc. chorób nowotworowych w różnych lokalizacjach naszego ciała może być spowodowanych nadmierną masą ciała.

Jak czytamy w zapowiedzi kongresu, na sesji I zostaną przedstawione najnowsze badania naukowe Instytutu Żywności i Żywienia, które są podsumowaniem kilkudziesięciu lat i ukazują, jak zmiany w żywieniu i stylu życia Polaków wpłynęły na występowanie różnych nowotworów złośliwych.

W sesji II omawiane będą zalecenia dotyczące żywienia oraz aktywności fizycznej, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka; odbędzie się też debata, w której udział zapowiedzieli przedstawiciele Ministra Zdrowia oraz Polskiej Unii Onkologii. Kolejna sesja będzie poświęcona odżywianiu i aktywności ruchowej u chorych na nowotwory, u których doszło do zaburzeń stanu odżywienia organizmu. Wezmą w niej udział cenieni eksperci m.in. z: Centrum Zdrowia Dziecka, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Obrady kongresu zakończy sesja IV, na której omówione zostaną rekomendacje dotyczące stylu życia po wyleczeniu nowotworu.

Podczas kongresu zaplanowano również konferencję prasową (o godz. 11.30), podczas której eksperci zaprezentują mediom m.in. wyniki najnowszych badań, które pokazują jak zmiany w żywieniu i stylu życia Polaków z ostatnich kilkudziesięciu lat wpłynęły na częstość występowania różnych nowotworów złośliwych.

Patronat medialny nad kongresem, którego otwarcie przewidziano na godz. 9.00 na PGE Narodowym w Warszawie, objęła Polska Agencja Prasowa.

PAP - Nauka w Polsce

jjj/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci od radioterapii BNCT - nadziei w leczeniu nowotworów mózgu - spotkają się w Krakowie

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera