Krezka - narząd odkryty na nowo

Wbrew wcześniejszym opiniom mocująca narządy jamy brzusznej krezka (mesenterium) sama okazała się być godną miana narządu – informuje pismo "The Lancet Gastroenterology & Hepatology”.

Krezka to łącznotkankowa błona, pokryta z zewnątrz nabłonkiem. Utrzymuje ona i stabilizuje narządy jamy brzusznej – przewód pokarmowy, naczynia krwionośne, jajniki i jajowody - a także elementy układu nerwowego i wydalniczego. W przypadku kręgowców – a zatem i człowieka – krezkę tworzy podwójna blaszka wyściełającej jamę brzuszną i pokrywającej narządy błony (otrzewnej). Pomiędzy blaszkami otrzewnej przebiegają naczynia krwionośne i nerwy, są tam też naczynia i węzły limfatyczne.

Jako jeden z pierwszych krezkę opisał już Leonardo da Vinci, jednak przez stulecia lekceważono ją jako mało ważny element mocujący. W ciągu ostatnich stu lat badający krezkę lekarze uważali, że nie ma one ciągłej struktury, lecz składa się z oddzielnych części, a co za tym idzie – nie jest ważna.

Jednak prof. J. Calvin Coffey, badacz z irlandzkiego University Hospital Limerick dzięki systematycznym badaniom prowadzonym wraz z kolegami w latach 2012-2016 dowiódł, że krezka jest jednym narządem.

Choć struktura krezki jest już dobrze znana, jej funkcje nadal nie zostały dokładnie zbadane. Zdaniem prof. Coffeya dalsze prace mogą pomóc w diagnostyce i leczeniu chorób jamy brzusznej i przewodu pokarmowego - na przykład choroby Crohna. Już samo uznanie krezki za jeden narząd powinno ułatwić zrozumienie patologii jamy brzusznej. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera