Bank rozpozna nas po głosie, twarzy i... naczyniach krwionośnych

Układ naczyń krwionośnych dłoni, kształt twarzy, głos klienta - m.in. te elementy uwzględni system automatycznej identyfikacji i uwierzytelniania tożsamości klientów banków opracowany na Politechnice Gdańskiej. Zanim zostanie rozpowszechniony, przejdzie szereg testów w oddziałach PKO BP.

Realizujący pomysł naukowcy zaznaczają, że według ich wiedzy na rynku krajowym oraz międzynarodowym nie istnieje podobne rozwiązanie, wykorzystujące na porównywalną skalę kilka metod biometrycznych do potwierdzania tożsamości.

"Opracowana przez nas technologia bazuje na różnych dla każdego człowieka cechach. A wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo dostępu do poufnych zasobów bankowych. Dlatego system integruje - w warstwie sprzętowej i programowej - aż pięć modalności biometrycznych, m.in. układ naczyń krwionośnych dłoni, kształt twarzy, głos klienta oraz sposób składania podpisu" – mówi kierujący zespołem prof. Andrzej Czyżewski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Jak informuje uczelnia, wśród zestawu opracowanych przez naukowców urządzeń na szczególną uwagę zasługuje biometryczny podpis. Klienci banku będą go składać za pomocą pióra o zastrzeżonej budowie wykorzystującego zestaw czujników, w tym m.in. czujników ścisku, akcelerometrów, żyroskopów. Dotychczasowe prowadzone na świecie prace w tym zakresie nie korzystały z tak dużej liczby sensorów i metod przetwarzania danych.

Podpis będzie zapisywany w formie cyfrowej na dokumencie, a jego wydruk nie będzie konieczny. "Podpis odręczny od najdawniejszych czasów jest kojarzony z aprobatą dla dokumentów lub decyzji. Wprowadzenie elektronicznego odręcznego podpisu do ogólnego użytku spowoduje również ograniczenie dokumentacji papierowej, towarzyszącej przeprowadzanym operacjom w bankach czy urzędach" – zaznacza prof. Czyżewski.

Dopełnieniem zestawu - obok długopisu biometrycznego - będzie skaner dokumentów tożsamości, który sprawdzi ich autentyczność. Dzięki wielopoziomowej weryfikacji technologia uniemożliwia podszycie się pod inną osobę. "Cały system podniesie nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale też komfort korzystania z bankowości" - informują specjaliści z Politechniki Gdańskiej.

Naukowcy przygotowali już eksperymentalne stanowisko bankowe. W 2017 roku wyniki projektu zostaną pilotażowo wdrożone na 100 stanowiskach obsługi klienta w 60 oddziałach bankowych PKO BP.

Zespół z Politechniki Gdańskiej już planuje kolejne projekty w oparciu o zbudowaną sieć stanowisk badawczych.

"Ze względu na to, że dane biometryczne są niepowtarzalne, będą one przechowywane w bezpiecznej postaci szyfrowanej. W przyszłości, jeśli uda nam się pozyskać kolejne projekty, zebrane na stanowisku bankowym dane będą wykorzystywane do identyfikacji klienta również w kanałach zdalnych" – podkreśla kierownik projektu.

Projekt pt. „Multimodalny biometryczny system weryfikacji tożsamości” dofinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W przedsięwzięciu - oprócz Politechniki Gdańskiej i PKO BP - uczestniczy także sopocka firma Microsystem. Pomysł wyróżniono w konkursie Laur Innowacyjności 2016.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    440 mln zł z Funduszy Europejskich na fotoniczne układy scalone

  • Fot. Adobe Stock

    PIIT: prawo o AI powinno regulować kwestie bezpieczeństwa i być przyjazne innowacjom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera