Błyski światła lekiem na chorobę Alzheimera

Błyskające kilkadziesiąt razy na sekundę światło ułatwia usuwanie z mózgu typowych dla choroby Alzheimera patologicznych białek - informuje “Nature”.

Dr Li-Huei Tsai i jego koledzy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) przeprowadzili badania na myszach genetycznie obciążonych odpowiednikiem ludzkiej choroby Alzheimera. Odkryli, że świecąc im w oczy błyskami światła, można pobudzić wyspecjalizowane komórki do skuteczniejszego usuwania beta-amyloidu, który gromadzi się w mózgu w przebiegu tej odmiany demencji. Powstawanie złogów beta-amyloidu uważane jest za przyczynę obumierania komórek nerwowych, co prowadzi do utraty pamięci i sprawności umysłowej.

Gdy myszy poddawane były przez godzinę działaniu migającego światła, w ciągu kolejnych 12-24 godzin dochodziło u nich do widocznego zmniejszenia złogów beta-amyloidu w części mózgu odpowiedzialnej za widzenie. Powtarzanie takiej terapii codziennie przez tydzień doprowadziło do jeszcze większej redukcji złogów.

Również bezpośrednie pobudzanie światłem hipokampa - części mózgu odpowiedzialnej za zapamiętywanie - zmniejszyło ilość amyloidu w tym miejscu. Najkorzystniej działało na myszy światło błyskające 40 razy na sekundę – cztery razy szybciej niż dyskotekowy stroboskop. Tak częste błyski są ledwo zauważalne - światło wydaje się niemal ciągłe.

Jak wyjaśniają naukowcy, błyski pobudzają obecne w mózgu komórki odpornościowe - mikroglej. Komórki te mają za zadanie pochłaniać patogeny. Powstrzymanie tworzenia się złogów powinno zahamować postęp choroby.

Autorzy chcą teraz przeprowadzić badania na ludziach, dlatego wystąpili o zgodę Food and Drugs Administration. Założyli też komercyjną firmę mającą się zająć opracowaniem odpowiedniej technologii – np. błyskających gogli leczniczych. Byłoby to leczenie bezbolesne i nieinwazyjne, światło miałoby niewielkie natężenie. Odpowiednio dobrana częstotliwość błysków jest bezpieczna – nie wywołuje ataku padaczki u osób nadwrażliwych.

Dotychczas opracowane farmakologiczne metody zapobiegania powstawaniu złogów beta-amyloidu okazały się mało skuteczne. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera