
Cudzoziemcy, którzy ubiegają się o uzyskanie polskiego obywatelstwa, mogą już zdawać certyfikowany egzamin z jęz. polskiego w Rzeszowie. Znajomość naszego języka jest bowiem wymagana przy staraniu się o polskie obywatelstwo, o Kartę Polaka czy o niektóre miejsca pracy.
Uprawnienia do organizowania egzaminów z języka polskiego jako języka obcego dla cudzoziemców, w tym dzieci, młodzieży i dorosłych, otrzymała od ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Dominik Łazarz z biura prasowego uczelni zapewnił, że jest to jedyny podmiot z tej części Polski, który otrzymał takie uprawnienia.
„Do tej pory cudzoziemcy, którzy chcieli zdawać taki egzamin, musieli jechać do innych miast. Najbliżej do Krakowa czy Lublina” – zauważył Łazarz.
Uczelnia otrzymała uprawnienia do organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego na poziomach: A1, A2, B1, B2, C1 i C2 w grupie dostosowanej do potrzeb osób dorosłych, oraz w grupie dostosowanej do potrzeb dzieci i młodzieży, na poziomach A1, A2, B1 i B2.
Łazarz dodał, że w przypadku cudzoziemców, którzy starają się o uzyskanie polskiego obywatelstwa lub Karty Polaka, wymagane jest przedłożenie dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego jako obcego na poziomie B1.
Ponadto państwowy certyfikat potwierdzający znajomość języka polskiego jest atutem obcokrajowców, którzy chcą podjąć pracę w Polsce, czy już pracują. Niektórzy pracodawcy m.in. w służbie zdrowia czy w służbie cywilnej coraz częściej nawet wymagają takiego potwierdzenia znajomości jęz. polskiego.
„Zdanie egzaminu umożliwia również uzyskanie dodatkowych punktów w procesie rekrutacyjnym dla cudzoziemców, którzy chcą podjąć w Polsce studia, oraz uzyskanie dodatkowych punktów za znajomość języka obcego podczas egzaminu maturalnego, co jest uznawane w niektórych krajach” – podkreślił Łazarz.
Dodał, że w związku z otrzymaną certyfikacją uczelnia jeszcze w tym roku planuje utworzyć Centrum Kultury i Języka Polskiego przy Centrum Języków Obcych w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dyrektor uczelnianego Centrum Języków Obcych dr Roman Wisz wyjawił, że zadaniem nowej jednostki będzie szerzenie kultury i znajomości języka polskiego wśród obcokrajowców, a także prowadzenie kursów przygotowujących do zdania egzaminu państwowego.
PAP - Nauka w Polsce
api/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.