Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2022
PL EN
30.11.2016 aktualizacja 30.11.2016

Ponad 1000 uczestników "Objazdowego Muzeum Archeologicznego"

Zajęcia w szkole w Iwaniskach, fot. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Zajęcia w szkole w Iwaniskach, fot. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Ponad tysiąc dzieci, młodzieży i dorosłych wzięło udział w zajęciach przygotowanych przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w ramach "Objazdowego Muzeum Archeologicznego". "Rzeczywiste zainteresowanie projektem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania" - poinformował PAP Hubert Szymczyk.

Sandomierscy archeolodzy podsumowali przedsięwzięcie, które prowadzili od maja do listopada br. na terenie woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego.

\"Celem >Objazdowego Muzeum Archeologicznego< było przybliżenie ważnego, często pomijanego w programie nauczania aspektu dziedzictwa kulturowego, jakim są pradzieje człowieka i zajmująca się ich badaniem - archeologia\" - wyjaśnia koordynator projektu, Hubert Szymczyk z Działu Archeologicznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

W jego ramach muzealnicy opuścili mury swojego muzeum i przeprowadzili kilkanaście spotkań z osobami z różnych grup wiekowych w szkołach i placówkach opiekuńczych Caritasu Diecezji Sandomierskiej. \"Zajęcia były przygotowane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych oraz osób niepełnosprawnych\" - dodaje Szymczyk.

Organizatorzy przewidywali, że w \"Objazdowym Muzeum Archeologicznym\" weźmie udział 400-500 osób, ale ostatecznie, w związku z dużym zainteresowaniem, w spotkaniach uczestniczyło ponad 1000 słuchaczy.

Na tle podobnych przedsięwzięć projekt wyróżniał się m.in. możliwością nieodpłatnego udziału i interdyscyplinarnym podejściem do tematyki najdawniejszych dziejów regionu - przekonuje Szymczyk. Wśród prowadzących spotkania byli archeolodzy o różnym profilu i specjalizacji oraz historycy. Prowadzący przybliżyli słuchaczom odkrycia archeologiczne, które dokonywane były w ich \"małych ojczyznach\", dzięki temu okoliczni mieszkańcy poznali ich najstarszą przeszłość. Dowiedzieli się też, w jaki sposób zareagować, gdy przypadkowo dojdzie do odkrycia zabytku archeologicznego.

W czasie wykładów ich uczestnicy dowiedzieli się też o tym, jak wyglądało życie codzienne dawnych mieszkańców ziemi sandomierskiej w czasach przedhistorycznych, a także jak wygląda praca archeologa w muzeum i podczas badań wykopaliskowych. W ramach zajęć odbyła się również część warsztatowa, podczas której uczestnicy mogli przymierzyć rekonstrukcje dawnych strojów czy strzelać z łuku. Jak relacjonuje Szymczyk, szczególnym powodzeniem cieszyły się oględziny kopii elementów uzbrojenia, narzędzi i ozdób z dawnych wieków.

Sandomierscy muzealnicy zorganizowali objazdowe muzeum dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była archeolog Monika Bajka.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022