Olsztyn/ 21 grudnia otwarcie kliniki Budzik dla dorosłych

21.11.2016 PAP/Tomasz Waszczuk
21.11.2016 PAP/Tomasz Waszczuk

Ośrodek dla pacjentów w śpiączce - Budzik dla dorosłych - otwarty zostanie w Olsztynie 21 grudnia - podał prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Wojciech Maksymowicz. Uczelnia, prowadząc badania naukowe dot. śpiączki, będzie współpracować z fundacją Ewy Błaszczyk.

List intencyjny dotyczący współpracy między Fundacją Akogo? a Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim i Katedrą Neurologii i Neurochirurgii uczelni podpisali Ewa Błaszczyk, rektor uniwersytetu prof. Ryszard Górecki i prorektor prof. Wojciech Maksymowicz.

Prof. Maksymowicz podkreślił, że w należącym do Katedry Neurologii i Neurochirurgii ośrodku leczenia śpiączki Budzik dla dorosłych będą prowadzone badania naukowe dotyczące śpiączki, o jej wynikach informowana będzie fundacja. W razie możliwości uczelnia przygotowywać będzie razem z fundacją projekty badawcze.

Ponadto - jak dodał prof. Maksymowicz - uczelnia będzie wspierać fundację w przygotowywaniu konferencji naukowych i raportów dla mediów. W myśl porozumienia fundacja udostępni swoje logo do używania przy prowadzeniu przez uczelnię i Uniwersytecki Szpital Kliniczny ośrodka Budzik dla dorosłych. Fundacja będzie wspierać działalność Budzika, w szczególności prowadząc działalność na rzecz poprawienia wyposażenia ośrodka, przygotowania personelu oraz działań promocyjnych na rzecz ośrodka - dodał prof. Maksymowicz.

Prezes Fundacji Akogo? Ewa Błaszczyk powiedziała, że dzień otwarcia Budzika dla dorosłych będzie bardzo ważnym momentem, a z nowo powstającą placówką wiąże duże nadzieje.

"Jestem wdzięczna, że jestem z wami, tu w Olsztynie i że tu jest tylu ludzi, którzy chcą być otwarci (...). Cały świat chce tu przyjechać, obecnie jesteśmy w trakcie organizowania konferencji międzynarodowej o komórkach macierzystych, a to właśnie w Olsztynie jest jedyne profesjonalne laboratorium komórki macierzystej, buduje się tu także centrum serca i mózgu" - podkreśliła Ewa Błaszczyk.

Od czerwca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Maksymowicza wszczepia stymulatory pacjentom pozostającym w śpiączce. Urządzenia, podbudzając układ nerwowy, mają poprawić jakość życia pacjentów. Projekt przeprowadzenia w Polsce zabiegów wszczepiania stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego jest efektem nawiązania współpracy Fundacji Akogo? z japońskimi profesorami z Fujita Health University. Prof. Isao Morita przeprowadził w Olsztynie pokazowe operacje, które kontynuują specjaliści pod kierunkiem prof. Maksymowicza.

Do zabiegów są kwalifikowani pacjenci w śpiączce z minimalną świadomością, u których dotychczasowa neurorehabilitacja nie była wystarczająca do wybudzenia ze śpiączki. Polska jest drugim na świecie krajem, gdzie tego typu zabiegi są wykonywane. Zabiegi mają charakter eksperymentalny. Koszt jednego zabiegu wynosi ok. 60 tys. zł. Całość projektu jest finansowana przez fundację Ewy Błaszczyk, stymulatory dla pierwszych operowanych pacjentów nieodpłatnie przekazał ich producent - Boston Scientific Polska. (PAP)

ali/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polscy lekarze przeprowadzili cztery replantacje rąk w trakcie jednej nocy

  • Naukowcy z IChF PAN opisali strukturę molekuły, która powiązana jest z chorobami siatkówki. Ich badania przybliżają nas do szybszej niż dotychczas diagnostyki chorób oczu. Zdjęcie zrealizowane dzięki uprzejmości Muzeum Świata Iluzji w Warszawie. Fot. Grzegorz Krzyżewski

    Białko ważne na pierwszy rzut oka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera