Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2022
PL EN
15.11.2016 aktualizacja 15.11.2016

W Szczecinie zaproponowano budowę obserwatorium astronomicznego

Pomysł na budowę w Szczecinie obserwatorium astronomicznego i planetarium, mających służyć celom edukacyjnym, zaprezentowano podczas konferencji dla nauczycieli, która odbyła się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Szczeciński Astrolab będzie jednych z projektów, na które mieszkańcy miasta będą mogli głosować za kilka tygodni w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2017.

Podczas konferencji „Edukacja astronomiczna dla dzieci i młodzieży”, która odbyła się w Szczecinie w ubiegłym tygodniu, nauczyciele przedstawili prowadzoną przez siebie działalność edukacyjną związaną z astronomią. Wśród prelegentów byli także przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), którzy omówili możliwości, jakie oferują te instytucje w kontekście zajęć z młodzieżą szkolną. W szczególności POLSA rozważa ufundowanie teleskopów astronomicznych od 100 do 200 placówkom szkolnym. Z kolei ESO udostępnia nieodpłatnie m.in. różnorodne materiały multimedialne przydatne podczas prowadzenia zajęć szkolnych i kółek zainteresowań.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) przedstawiło pomysł na budowę edukacyjnego centrum dla mieszkańców miasta. Ośrodek o nazwie Astrolab – Szczecińskie Centrum Edukacji Astronomicznej ma obejmować obserwatorium astronomiczne i planetarium. Ma być wyposażony w kopułę z teleskopem, astrokamerą, zestawem filtrów astrofotograficznych i fotometrycznych oraz w przenośny teleskop oraz teleskop słoneczny. W budynku ma znajdować się także sala komputerowa do prowadzenia zajęć kółek zainteresowań oraz planetarium z widownią na 30-40 osób. Astrolab uzyskałby także dostęp do zdalnie sterowanego teleskopu w Chile lub w Hiszpanii. Działalność placówki skierowana byłaby do dzieci i młodzieży szkolnej, ale korzystać z niej mogliby też wszyscy mieszkańcy, w ramach otwartych obserwacji nieba oraz popołudniowych i wieczornych seansów w planetarium. Ośrodek organizowałby także prelekcje i konferencje związane z tematyką astronomiczną. Szczegóły na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej http://astrolab.szczecin.pl.

Projekt Astrolab zostanie zrealizowany, jeśli uzyska odpowiednie poparcie w głosowaniu mieszkańców za kilka tygodni. Na wszystkie projekty, które zdobędą największe uznanie szczecinian, miasto przeznaczy łącznie 7 milionów złotych.

Warto wspomnieć, iż w październiku ogłoszono wyniki głosowania w budżecie obywatelskim na rok 2017 w innej miejscowości – Giżycku. Tam pomysł budowy obserwatorium astronomicznego uzyskał najwięcej głosów spośród wszystkich propozycji. Szacunkowa wartość giżyckiego projektu budowy miejskiego, szkolnego obserwatorium astronomicznego wynosi 50 tysięcy złotych. Projekt poparło prawie 20 tysięcy osób.

W ostatnich latach w kilku miastach w Polsce powstały lub są w trakcie budowy obserwatoria astronomiczne finansowane w ramach budżetów obywatelskich lub z innych środków samorządowych. Przykładami są Radom czy Koszalin.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022