Dobre jedzenie wprawia trzmiele w miły nastrój

Po spożyciu pożądanego posiłku trzmiele zachowują się tak, jakby były w dobrym nastroju – zaobserwowali naukowcy brytyjscy. Wyniki publikują na łamach prestiżowego periodyku „Science”.

Kiedy trzmielom podawano pożywienie w postaci bardzo słodkich kropelek wody, okazało się, że zaczynają się zachowywać tak, jakby wpadały w pozytywny nastrój – zaobserwowali naukowcy z Queen Mary University of London (W. Brytania).

Podobny mechanizm występuje oczywiście u ludzi, tym razem zaobserwowano go u owadów. Zdaniem naukowców może to świadczyć o tym, że u owadów występują stany, które mogą spełniać kryteria emocji. Najnowsze osiągnięcie naukowe może otworzyć nowe perspektywy w badaniu stanów emocjonalnych we względnie prostych układach nerwowych.

„Badanie i zrozumienie podstawowych cech stanów emocjonalnych pomoże nam w ustaleniu mechanizmów mózgowych, które leżą u podstaw emocji w całym świecie zwierząt” - wyjaśnia główny autor badań, Clint J. Perry.

Naukowcy przeprowadzili serię eksperymentów na trzmielach, jeden z nich polegał na tym, że symulowano atak pająka, zdarzający się w warunkach naturalnych. Okazało się, że trzmiele, które wcześniej napiły się słodkiej wody, szybciej po groźnym zdarzeniu powracały do poszukiwania pożywienia.

Zespół zapowiedział dalsze eksperymenty nad percepcją otoczenia przez owady i związanymi z tym emocjonalnymi mechanizmami. (PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera