Głowa do góry! Badaj chmury!

Od 1 do 15 października potrwa eksperyment, w którym pomóc może każdy użytkownik smartfona. W tym czasie można będzie obserwować zachmurzenie i dzielić się z klimatologami wynikami swoich badań za pośrednictwem aplikacji Globe Observer - poinformowało Centrum Nauki Kopernik.

Chmury są bardzo zmienne, a przewidywanie ich ewolucji to wyzwanie dla klimatologów. Wykonywane z powierzchni Ziemi obserwacje tysięcy internautów naukowcy porównają z danymi otrzymanymi z satelitów. W ten sposób powstać ma globalna mapa zachmurzenia.

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w tym eksperymencie, powinni pobrać aplikację Globe Observer http://observer.globe.gov/  na smartfon i postępować zgodnie z instrukcją.

GLOBE i NASA użyją zebranych przez nas danych do stworzenia animacji, prezentującej zachmurzenie na świecie. Efekt działań zobaczyć będzie można 10 listopada w Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki.

Więcej o eksperymencie: http://www.iscsmd.org/experiment/

Dokładny opis korzystania z aplikacji jest dostępny na stronie Centrum Nauki Kopernik: http://www.kopernik.org.pl/news/n/badamy-chmury/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera