
W okresie adolescencji drastycznie zmniejsza się ilość kalorii spalanych w trakcie spoczynku. Może to tłumaczyć wzrost przypadków otyłości w tym wieku – zawiadamia „International Journal of Obesity”.
Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (W. Brytania) na podstawie długoletniego badania (DOI: 10.1038/IJO.2016.158) wykazali, że w okresie dojrzewania, który następuje po ukończeniu około 10. roku życia, zarówno u chłopców, jak i dziewczynek spada zużycie kalorii potrzebnych do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych (oddychania, pracy serca i innych narządów). Adolescenci spalają wtedy od 400 do 500 kalorii mniej niż w dzieciństwie.
Badacze przez dwanaście lat śledzili zmiany tempa metabolizmu wśród 279 dzieci. Co pół roku, począwszy od 5. roku życia, pobierali od nich próbki krwi, przeprowadzali wywiady na temat aktywności fizycznej i dokonywali pomiarów ciała. Szybkość spalania kalorii wyliczali w oparciu o ilość tlenu wdychanego przez badanych podczas wypoczynku w kontrolowanych warunkach.
Wyniki analiz zaskoczyły badaczy. Spodziewali się oni, że w związku z dynamicznym rozwojem, nastolatkowie będą zużywali więcej kalorii niż zazwyczaj. Okazało się, że zużywali mniej. Do przeżycia potrzebnych im było tylko 1600 kalorii dziennie – znacznie mniej niż w okresie dzieciństwa. W dodatku naukowcy zaobserwowali, że w wieku dojrzewania badani, zwłaszcza dziewczynki, byli mniej skłonni do angażowania się w aktywność fizyczną.
„Byliśmy zaskoczeni, gdy zaobserwowaliśmy znaczny i nieoczekiwany spadek ilości spalanych kalorii w trakcie spoczynku w okresie dojrzewania. Nie wiemy, z czego to wynika, ale przypuszczamy, że może to być ewolucyjna cecha pozwalająca zaoszczędzić kalorie na gwałtowne przemiany w organizmie, która może jednak prowadzić do wzrostu ryzyka otyłości w społeczeństwach, gdzie jedzenia jest pod dostatkiem” - komentuje jeden z badaczy prof. Terry Wilkin.
„Otyłość dziecięca i związana z nią cukrzyca to jedne z największych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Wyniki naszego badania mogą wyjaśniać, dlaczego w trakcie dojrzewania nastolatkowie przybierają na wadze, oraz pomóc w opracowaniu strategii zapobiegania temu zjawisku” – dodaje Wilkin. (PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.