Ćwiczenia zmniejszają ryzyko depresji u pacjentów POChP

Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zaburzeń lękowych i depresyjnych u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc - poinformowali naukowcy podczas Międzynarodowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Pulmonologicznego (ERS), który odbywa się w Londynie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie i Uniwersytetu w Zurychu przeanalizowali zależność pomiędzy aktywnością fizyczną a występowaniem dodatkowych problemów dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego u 409 pacjentów z POChP.

Analizie poddano siedem współwystępujących z POChP kategorii schorzeń (sercowo-naczyniowe, neurologiczne, hormonalne, mięśniowo-szkieletowe, nowotworowe oraz choroby zakaźne). Badani wypełniali także kwestionariusze oceniające poziom depresji i lęku.

W ciągu pięcioletnich obserwacji badacze stwierdzili, że u osób regularnie ćwiczących ryzyko zaburzeń lękowych było o 11 proc. niższe, a ryzyko depresji - o 15 proc. niższe, niż u pacjentów unikających aktywności fizycznej. Nie zaobserwowano natomiast zależności pomiędzy ćwiczeniami a ryzykiem rozwoju pozostałych problemów zdrowotnych.

Autorzy podkreślają, że problemy zdrowia psychicznego, takie jak lęk czy depresja, często towarzyszą przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, dlatego programy mobilizujące pacjentów do zwiększenia poziomu aktywności fizycznej mogłyby pomóc zredukować ryzyko tych zaburzeń. (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Komar tygrysi, Adobe Stock

    Portugalia/ Nowe inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uciążliwe dla człowieka

  • Fot. Adobe Stock

    Aplikacja może pomóc uzależnionym od narkotyków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera