Rozwój ludzkiego mózgu to wynik ciągłego porównywania się

Duża objętość ludzkiego mózgu to wynik trwającej od milionów lat kooperacji grupowej i wzajemnego porównywania możliwości intelektualnych – dowodzą naukowcy na łamach „Scientific Reports”.

Ostatnie dwa miliony lat były kluczowe dla rozwoju ludzkiego mózgu. W tym czasie urósł on do dzisiejszej objętości i zyskał specyficzne dla naszego gatunku pofałdowanie kory mózgowej. Od wielu lat naukowcy zastanawiają, jakie czynniki odegrały kluczową rolę w tym procesie.

Naukowcy z Cardiff University i Oxford University w Wielkiej Brytanii dowodzą, że była to kooperacja w grupie, a ściślej, sam proces dobierania się do takiej kooperacji.

Przez dwa miliony lat ludzie nieustannie podejmowali jedną i tę samą decyzję: że wolą współpracować w inteligentniejszymi, ponieważ daje to większą nadzieję na przetrwanie.

„Wyniki naszych badań dowodzą, że ewolucja współpracy międzyludzkiej, która jest podstawą prosperującego społeczeństwa, jest ściśle związana z ideą społecznego porównywania się. Oznacza to, że nieustannie porównujemy się wzajemnie i decydujemy, czy pomóc sobie czy nie” - wyjaśnia prof. Roger Whitaker z Cardiff University.

W ten sposób, przez dwa miliony lat, na nasz gatunek wywierana była stała presja ewolucyjna. Sprawiała ona, że większe szanse na przetrwanie i przekazanie swoich genów dalej mieli inteligentniejsi.

Jak dodaje Whitaker, udało się wykazać w symulacjach komputerowych, że ewolucja faworyzuje konkretną strategię przetrwania. Ta strategia polega na tym, żeby pomagać tym, którzy są co najmniej tak samo skuteczni i rokujący jak my.

Symulacje komputerowe polegały na przeprowadzaniu logicznych gier decyzyjnych pomiędzy tysiącami losowo wybranych graczy. Naukowcom chodziło o to, żeby skomplikowany proces podejmowania decyzji sprowadzić do prostych modeli. Gra polegała m.in. na tym, że można było zdecydować o przekazaniu innemu graczowi określonej sumy pieniędzy. Z analiz wynikło, że chętniej przekazywano pieniądze tym, którzy dawali większą nadzieję na udaną współpracę.

Członkiem zespołu był m.in. wybitny biolog, Robin Dunbar z Oxford University, twórca hipotezy społecznego mózgu, zgodnie z którą ludzki mózg w takiej postaci jak obecnie jest efektem funkcjonowania człowieka w dużych grupach o złożonej strukturze.

„Nasze najnowsze badania wzmacniają tę hipotezę i pozwalają na lepsze zrozumienie sposobu, w jaki kooperacja i nagroda mogły napędzać ewolucję mózgu” - podsumowuje.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szympansy stosują prostą medycynę

  • Fot. Adobe Stock

    Siedzący tryb życia sprzyja chorobie Alzheimera

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera