Dziwna dziura bez młodych gwiazd w Drodze Mlecznej

Naukowcy z Japonii, RPA i Włoch przeprowadzili badania, z których wynika, iż w naszej rodzimej galaktyce jest duży obszar, w którym brakuje młodych gwiazd. Obszar ten rozciąga się na 8000 lat świetlnych – informuje brytyjskie Królewskie Towarzystwo Astronomiczne.

Droga Mleczna to nasza rodzima galaktyka, w której znajduje się Słońce wraz z Ziemią i Układem Słonecznym. Astronomowie szacują, że liczba gwiazd w Drodze Mlecznej jest rzędu 100 miliardów, a być może nawet większa. Galaktyka rozciąga się na około 100 tysięcy lat świetlnych, a dystans pomiędzy Słońcem, a centrum wynosi 26 tysięcy lat świetlnych.

Aby dokładnie poznać strukturę galaktyki i zrozumieć jej ewolucję, naukowcy badają m.in. rozmieszczenie gwiazd. Do takich pomiarów idealnie nadaje się jedna z klas gwiazd zmiennych, zwanych cefeidami. Są one dużo młodsze niż Słońce (10-300 mln lat wobec 4,6 mld lat) i zmieniają swoją jasność w regularny sposób na skutek pulsacji (zmiany promienia gwiazdy). Istnieje zależność pomiędzy okresem zmian blasku, a jasnością cefeid, co pozwala na dokładne określenie odległości do obiektu na podstawie porównania jasności obserwowanej w stosunku do jasności obliczonej na podstawie wyznaczonego okresu zmian blasku.

Ale odnajdywanie cefeid w wewnętrznych rejonach Drogi Mlecznej nie jest proste, bowiem galaktyka wypełniona jest nie tylko gwiazdami, ale także pyłem, który blokuje światło od gwiazd. Z pomocą przychodzą tutaj obserwacje w zakresie podczerwieni, który to zakres jest mniej wrażliwy niż zakres widzialny na międzygwiazdowy pył.

Zespół naukowców z Japonii, RPA i Włoch, którym kieruje prof. Noriyuki Matsunaga z Uniwersytetu Tokijskiego, użył 1,4-metrowego teleskopu IRSF w South African Astronomical Observatory (SAAO) w RPA do zbadania rozmieszczenia cefeid. Obserwacje prowadzono w bliskiej podczerwieni.

Okazało się, że w dużym obszarze galaktyki, rozciągającym się na tysiące lat świetlnych, prawie wcale nie występują cefeidy, w przeciwieństwie do wielu innych rejonów Drogi Mlecznej. Cefeidowa pustynia rozciąga się na około 8000 lat świetlnych, na zewnątrz obszaru o promieniu 150 lat świetlnych od centrum galaktyki, w którym z kolei cefeidy zaobserwowano.

Badacze wskazują, że uzyskany wynik, w połączeniu z obserwacjami radioastronomicznymi, sugeruje, iż w Drodze Mlecznej mamy duży obszar bez młodych gwiazd, czyli taki, w którym w ciągu ostatnich kilkuset milionów lat nie powstawały nowe gwiazdy.

Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie naukowym „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society". (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera