Echolokacja u waleni ma długą historię

Część spośród żyjących dzisiaj waleni używa echolokacji do nawigowania i do polowań. Okazuje się, że zanim ta umiejętność wyewoluowała, walenie nauczyły się słyszeć w wysokich częstotliwościach – donoszą naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.

Walenie dzielą się na fiszbinowce (należą tu największe gatunki, takie jak płetwal błękitny) i zębowce. Zębowce to na przykład delfiny. Wyposażone są one w umiejętność echolokacji, czyli używania dźwięków o wysokiej częstotliwości do nawigowania i lokalizowania zdobyczy.

Okazuje się, że echolokacja u zębowców może mieć długą historię. Zdaniem naukowców poprzedziła ją zdolność do słyszenia dźwięków o wysokiej częstotliwości.

Badając skamieniałości z Południowej Karoliny (USA), zespół Morgana Churchilla z New York Institute of Technology w Old Westbury natknął się na okaz walenia Echovenator sandersi. Naukowcy znaleźli tam strukturę, którą zidentyfikowali jako ucho wewnętrzne. Przeskanowali ją za pomocą tomografu komputerowego, a następnie porównali z budową ucha hipopotamów oraz 23 żyjących i wymarłych waleni.

"Wyniki naszych badań sugerują, że słyszenie w wysokich częstotliwościach mogło poprzedzić pojawienie się echolokacji" - wyjaśnia Churchill. Z analiz wynika, że skamieniałość ma wiele cech anatomicznych, które można znaleźć również u żyjących obecnie delfinów, które potrafią słyszeć ultradźwięki.

Skamieniałość pochodzi sprzed 27 mln lat, oznacza to, że zdolność do słyszenia ultradźwięków pojawiła się zanim zębowce i fiszbinowce rozdzieliły się na drodze ewolucyjnej. Walenie, których przodkami były prawdopodobnie drapieżne parzystokopytne, przystosowały się do wodnego trybu życia około 55-34 mln lat temu.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera