
Wytwarzany przez żyjące w ludzkim nosie bakterie antybiotyk - lugdunina okazał się skuteczny przeciwko opornym na wiele leków „superbakteriom” – informuje „Nature”.
Antybiotyk został wyizolowany przez zespół naukowców z niemieckiego uniwersytetu w Tybindze. Jego producentem są bakterie Staphylococcus lugdunensis, obecne w próbkach pobranych z nosów ochotników. Około 30 proc. ludzi ma w nosach bakterie Staphylococcus aureus. Okazało się, że znacznie rzadziej występują one u nosicieli konkurencyjnej Staphylococcus lugdunensis.
Testy na myszach wykazały, że wytwarzana pod wpływem wyspecjalizowanego genu lugdunina jest skuteczna także przeciwko opornym na działanie większości antybiotyków „superbakteriom”(MRSA).
Niemal wszystkie odkryte dotychczas i przydatne w leczeniu antybiotyki wytwarzane są przez mikroorganizmy glebowe, jednak zespół z Tybingi prowadził poszukiwania wśród drobnoustrojów, które żyją w ludzkim ciele. Konkurując o przestrzeń życiową i pożywienie, zwalczają się nawzajem między innymi korzystając z antybiotyków.
Nie wiadomo, czy lugdunina okaże się przydatna w leczeniu ludzi, jednak zdaniem autorów badań zamieszkujące ludzkie ciało drobnoustroje mogą być źródłem jeszcze wielu nowych leków. Są one bardzo potrzebne - nową klasę antybiotyków wprowadzonych następnie do praktycznego użytku po raz ostatni odkryto w latach 80.
Możliwe, że w przyszłości ludzie będą celowo zakażani genetycznie zmodyfikowanymi bakteriami wydzielającymi odpowiednie antybiotyki – zaznaczają komentujący odkrycie eksperci.(PAP)
pmw/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.