Samice bonobo są bardziej drażliwe niż samce

Przeprowadzone po raz pierwszy w środowisku naturalnym testy osobowościowe na małpach bonobo dowodzą, że samice są bardziej drażliwe od samców. – informuje "American Journal of Primatology".

Bonobo są - wraz z szympansami - naszymi najbliższymi krewnymi. Pomiędzy tymi dwoma gatunkami jest wiele podobieństw, dlatego początkowo uważano bonobo za „karłowate szympansy”. Różnią je jednak charaktery: szympansy są agresywne i częściej manipulują, podczas gdy bonobo są przyjazne i delikatne. Dotychczas naukowcy często skupiali się raczej na badaniach szympansów, zaniedbując rzadziej spotykane bonobo.

Najnowsze badania zostały przeprowadzone w rezerwacie Luo Scientific Reserve w Demokratycznej Republice Kongo. Obserwowano zachowanie 16 dzikich małp przez pół roku. W czasie trwania badań zwierzęta były oceniane przy pomocy kwestionariusza osobowości naczelnych (Hominoid Personality Questionnaire).

Część wyników nie była zaskoczeniem - chociażby to, że charaktery bonobo drastycznie różnią się od charakterów szympansów, które badano wcześniej.

Podczas badań stwierdzono również, że samice bonobo są zadziorne i mają wyższą pozycję w stadzie, niż samice szympansów. W przeciwieństwie do introwertycznych samców, wykazują wysoki poziom irytacji. Ustalono także, że starsi przedstawiciele tego gatunku są mniej przyjacielscy i bardziej agresywni od młodych.

„Zróżnicowanie płciowe u małp bonobo odzwierciedla, jak inne są systemy społeczne szympansów i bonobo” – tłumaczy Cintia Garai z Lukuru Wildlife Research Foundation w Demokratycznej Republice Kongo.

Chociaż samice są bardziej drażliwe i emocjonalne od samców, to pomiędzy płciami nie ma żadnej różnicy w poziomie agresywności. Garai wyjaśnia, że może to być spowodowane mniejszym niż u szympansów zhierarchizowanym społeczności, co pozwala na wyrażanie swojej osobowości zamiast przyjmowania ról społecznych.

U bonobo nie wykryto żadnych cech neurotycznych. Nie wykazały również skłonności do dominacji.(PAP)

agr/ pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Silnie rośnie stężenie tlenku azotu w atmosferze

  • Fot. Adobe Stock

    Nerki astronautów mogą nie przetrwać wyprawy na Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera