Rośliny z rodziny traw – w tym także zboża – drastycznie zmieniają strukturę swoich korzeni podczas suszy, aby zachować dostęp do wody - informuje pismo „PNAS”.
Jak wykazali naukowcy ze Stanford University, w okresie suszy trawy wdrażają program oszczędnościowy, ograniczając tworzenie penetrujących okolice podstawy rośliny bocznych korzeni (ang. crown roots). Jak wyjaśnia kierujący badaniami dr Jose Dinneny, pozwala to ograniczyć pobieranie wody z gleby, dzięki czemu jest ona tam dłużej dostępna. Daje to roślinie czas na wyprodukowanie nasion. Jednak zmiany nie są trwałe - jeśli podczas deszczu woda znów pojawi się w obfitości, roślina wytworzy większy system korzeniowy.
Jak zauważył Dinneny w wywiadzie dla BBC, pod tym względem trawy zachowują się inteligentniej od ludzi, którzy podczas suszy często eksploatują bez umiaru wody gruntowe, co pogarsza strukturę i trwałość warstw wodonośnych.
Autorzy sugerują, że dzięki wynikom ich badań nad biologią korzeni możliwe będzie zwiększenie odporności upraw na niedobór wody. Wiele z najważniejszych dla produkcji żywności oraz energii roślin uprawnych – ryż, kukurydza, pszenica, jęczmień czy żyto należy do rodziny traw. Często rosną one na obszarach nawiedzanych suszą. (PAP)
pmw/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.