Niemieccy naukowcy odkryli nieznany globalny kryzys ekologiczny, który nastąpił na krótko po masowym wymieraniu pod koniec okresu permu 252 mln lat temu. Swoje ustalenia opublikowali w "Nature Scientific Reports".
W historii Ziemi miało miejsce kilka tzw. masowych wymierań, w czasie których zniknęło w powierzchni globu wiele gatunków roślin i zwierząt. Jednym z nich było wydarzenie, które rozegrało się ok. 252 mln lat temu, na przełomie epoki permu i triasu. W jego wyniku zginęła większość gatunków zamieszkujących morza i dwie trzecie wszystkich gadów i płazów.
Na pewien czas zanikła różnorodność gatunkowa wśród roślin, ale sporo z nich odrodziło się w ciągu kilku tysięcy lat. Oznacza to, zdaniem naukowców, że na Ziemi panowały podobne warunki do tych sprzed globalnej katastrofy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Zurichu opublikowali właśnie nowe ustalenia na temat wcześniej nieznanego kryzysu ekologicznego, podobnego w skali do tego z końca ery permu (252 mln la temu). Doszło do niego w dolnym triasie - ok. 500 tys. lat później. Zdaniem badaczy - Petera A. Hochuli i Hugo Buchera wydarzenie to znacząco wpłynęło na wegetację roślin. Do tej pory uważano, że środowisko odradzało się sukcesywnie od 252,4 mln do 247,8 mln lat temu.
"Drastyczne i jednoczesne zmiany w roślinności i składzie izotopów węgla wskazują, że odrodzenie nie nastąpiło jednak aż do okresu dolnego triasu, czyli doszło do niego 500 tys. lat później, niż dotychczas sądzono" - wyjaśnia Hochuli.
Wnioski wyciągnięto na podstawie sedymentów o grubości ponad 400 m pochodzących z północno-wschodniej Grenlandii, jak również z Pakistanu.
Naukowcy przypuszczają, że kryzys mogły spowodować katastrofalne w skutkach erupcje wulkanów z obecnych obszarów Syberii. (PAP)
szz/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.