Posiniaczone serce to istotny objaw powikłań

Widoczne na wykonanych po zawale skanach mięśnia sercowego krwawienia czy siniaki mogą wskazywać na ryzyko powikłań – informuje serwis BBC News.

Prof. Colin Berry z Glasgow wraz z zespołem wykazał, że obecność w mięśniu sercowym osoby po zawale oznak krwawienia lub siniaków może wskazywać na podwyższone ryzyko komplikacji takich jak niewydolność serca. Zdaniem profesora takie wynaczynienia mogą mieć związek z lekami stosowanymi u pacjentów z zawałem.

Niewydolne serce nie radzi sobie z pompowaniem krwi. Chory ma trudności z oddychaniem, jest stale zmęczony i niezdolny do wysiłku – nawet związanego z codziennymi czynnościami. Jeśli nie jest odpowiednio leczony, pojawiają się obrzęki kończyn i / lub obrzęk płuc. Leczenie, polegające na przyjmowaniu odpowiednich leków, trwa długo. Czasami potrzebna bywa operacja.

Obecnie zespół naukowców szuka możliwości wykorzystania swojego odkrycia do planowania leczenia zawału, które pozwoliłoby zapobiec podobnym komplikacjom. W grę wchodzi na przykład podawanie środków przeciwzakrzepowych bezpośrednio do naczyń krwionośnych serca - zamiast podawania dożylnego. Niewydolność serca to problem około 500 000 Brytyjczyków – w większości przypadków jest ona następstwem zawału.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W sierpniu sonda Juice przeleci między Ziemią i Księżycem

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera