Jaszczurki mogą śnić

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wzorzec snu jaszczurek jest podobny do ludzkiego i mógł pojawić się setki milionów lat temu – informuje „Science”.

Pewne formy snu zaobserwowano nawet u robaków, jednak dotychczasowe badania wskazywały, że głęboki, wolnofalowy sen przeplatany snem paradoksalnym z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) występuje jedynie u ssaków i ptaków.

Tymczasem badania naukowców z Instytutu Maxa Plancka we Frankfurcie (Niemcy) nad często trzymaną jako zwierzę domowe agamą brodatą (Pogona vitticeps) sugerują, że występujące także u człowieka wzorce snu pojawiły się od 300 mln do 320 mln lat temu u naszych przypominających jaszczurki dalekich przodków.

Niewykluczone, że u gadów pojawiają się proste marzenia senne. Autorzy przypuszczają, że śniły już dinozaury. Natomiast u płazów i ryb jak dotąd nie udało się zaobserwować faz REM i wolnofalowej – co zdaniem niemieckich specjalistów wymaga weryfikacji.

Faza REM u jaszczurek ma związek z innym obszarem mózgu niż w przypadku ssaków, zaś następstwo faz jest znacznie szybsze niż u ludzi. Zamiast 4-5 ludzkich cykli sen jaszczurki składa się z setek krótkich cykli. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Słowenia/ Badanie: młodzi coraz mniej tolerancyjni, coraz bardziej szowinistyczni

  • Fot. Adobe Stock

    Obudziła się odległa supermasywna czarna dziura

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera