
Olbrzymie dinozaury roślinożerne z grupy tytanozaurów przychodziły na świat mając proporcje ciała zbliżone do osobników dorosłych – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
Największe gatunki dinozaurów, tytanozaury, przychodziły na świat mając proporcje ciała zbliżone do osobników dorosłych. Być może dzięki temu szybciej zyskiwały samodzielność.
Naukowcy skupili się na gatunku o nazwie Rapetosaurus krausei. Chociaż znanych jest kilka skamieniałości osobników dorosłych, to jednak niewiele wiadomo o wyglądzie młodych. Szacuje się, że dorosłe osiągały ok. 15 m długości.
Zespół pod kierunkiem Kristiny Curry-Rogers z Macalester College (USA) badał skamieniałość młodego dinozaura tego gatunku, w wieku pomiędzy 39 a 77 dni, który umarł najprawdopodobniej wskutek wygłodzenia. Młode po wykluciu ważyło około 3.4 kg. Do chwili śmierci osiągnęło wagę ok. 40 kg i wysokość 35 cm w kłębie.
Za pomocą tomografii komputerowej naukowcy przeanalizowali strukturę kości dinozaura. Doszli do wniosku, że w trakcie całego życia kończyny tych dinozaurów zachowywały mimo wzrostu stałe proporcje.
Zupełnie inaczej sytuacja przedstawiała się u takich grup dinozaurów jak drapieżne teropody czy dinozaury ptasiomiedniczne (rząd Ornithischia), u których z wiekiem zmieniały się proporcje kończyn, co może oznaczać, że młode dłużej potrzebowały opieki rodzicielskiej. (PAP)
krx/ jjj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.