O żywności, żywieniu człowieka i zdrowej diecie będzie można usłyszeć od piątku do wtorku podczas Festiwalu Nauki i Sztuki w Toruniu. Aż 146 popularnonaukowych imprez - wykładów i warsztatów, wystaw i koncertów, często połączonych z degustacją, przygotowały toruńskie i bydgoskie instytucje naukowe.
Smaki historii, smakosze i kucharze, kulinaria w literaturze, muzyce i sztuce, fizyka i chemia żywności, słowem - wszystko, czego nie wiemy o jedzeniu i nie boimy się dowiedzeć, objaśnią popularyzatorzy nauki.
XVI edycję Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zainauguruje w piątek dyskusja panelowa poświęcona żywności i żywieniu człowieka. W Sali Wielkiej Dworu Artusa ze słuchaczami spotkają się eksperci z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK): dr n. med. Justyna Przybyszewska i dr inż. Ewa Szymelfejnik z Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki oraz Alina Jaroch z Katedry i Kliniki Geriatrii. Dyskusję poprowadzi prof. dr hab. Roman Cichon, również z Katedry i Zakładu Żywienia i Dietetyki CM UMK. Otwarte dla publiczności spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00.
ŻYWIENIE - OD DZIECIŃSTWA PO STAROŚĆ
W sali kolumnowej Towarzystwia Naukowego w Toruniu odbędzie się cykl wykładów Collegium Medicum UMK oraz Międzynarodowego Centrum Zarządzania Informacją. Na pytanie "Czy musimy się starzeć?" odpowie w sobotę (w godz. 11.00-12.30) dr n. med. Marek Jurgowiak z Katedry Biochemii Klinicznej Collegium Medicum UMK. Tego samego dnia (w godz. 13.00-14.00) Małgorzata Masłowska przedstawi przepisy na "Mózg w skrzyneczkach, uszy po sułtańsku, kompot z gołębia... czyli małe co nieco z książek kucharskich sprzed lat".
Zasady żywienia osób starszych omówi w niedzielę Alina Jaroch (której wykład zaplanowany jest na godz. 10.00). Później (O 11.30) od dr n. med. Justyny Przybyszewskiej będzie można dowiedzieć się, jak dieta wpływa na kondycję umysłową dzieci. Zasady żywienia dzieci zaprezentuje dr inż. Ewa Szymelfejnik (o godz. 13.00).
Kto nie wie, czy cholesterol jest dobry, czy też zły, może wysłuchać w poniedziałek wykładu dra hab. Marka Foksińskiego z Katedry Biochemii Klinicznej Collegium Medicum UMK.
NAUKA Z DEGUSTACJĄ
Osią festiwalowych atrakcji inspirowanych żywnością będzie cykl imprez z degustacją potraw pod hasłem "Smak przeszłości - jedzenie, kuchnia i dieta naszych przodków". Festiwalowa publiczność będzie miała okazję przeżyć kulinarne podróże przez wieki. Na pierwszą z nich pod hasłem „Gdy nie było książek kucharskich, czyli mięso i ryby w diecie naszych praprzodków” zaprasza w sobotę (o godz. 12.00) Instytut Archeologii UMK.
Tego samego dnia (o godz. 17.00) Instytut Historii i Archiwistyki UMK przygotował wykład z pokazem zatytułowany „W antycznym Rzymie przy stole z bogami”. Dzień później o tej samej porze będzie można odwiedzić Collegium Maximum UMK, gdzie odbędzie się spotkanie pt. „Chleb ze słoniną, pasztety i bigos. Codzienne i świąteczne jedzenie w państwie Zakonu Krzyżackiego”. Finałem cyklu będzie pokaz "Kucharz dobrze usposobiony", nawiązujący do książek kucharskich Jana Szyttlera, który rozpocznie się w poniedziałek o godz. 17.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
MUZYKA PRZY JEDZENIU
Koncert dla festiwalowej publiczności zagra w sobotę (o 15.00) zdobywca III Nagrody Forum Kameralnego Muzyki Dawnej w Poznaniu "Trio w Dawnym Stylu" z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Podczas swojego występu w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” artyści zaprezentują repertuar z epoki baroku i klasycyzmu wykonywany na historycznych instrumentach. Chcą odpowiedzieć na pytanie, jaką funkcję mogła pełnić muzyka kameralna w dawnych czasach, i odnaleźć podobieństwo pomiędzy współczesnymi grami sieciowymi, takimi jak Counter Strike, World of Tanks czy World of Warcraft, a triami Pleyela, Boccheriniego i innych kompozytorów. Podczas koncertu zespół przedstawi kameralne utwory z dwóch głównych nurtów komponowania: towarzyskiego i popisowego. Niekiedy odróżnienie tych funkcji jest bardzo trudne, a czasem to muzyk może zadecydować, którą funkcję przyjmie wykonywana kompozycja. O tym, do czego właściwie służy muzyka kameralna opowie muzycznie zespół w składzie: Marcin Tarnawski, Irena Filuś – skrzypce, Anna Szul – wiolonczela, a słowem zilustruje Dorota Zimna.
A co łączy muzykę i żywność? Tego będzie można dowiedzieć się w poniedziałek podczas wykładu prof. dr hab. Anny Nowak z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Choć muzyka i kuchnia jako odrębne sfery doznawania rzeczywistości wydają się bardzo odległe, historia muzyki pokazuje, że istnieje wiele kompozycji podejmujących tematykę kulinarną. Tego typu inspirację odnaleźć można nie tylko w pieśniach, lecz także w utworach instrumentalnych i operach, gdzie wątki kulinarne pełnią bardzo ważne funkcje dramaturgiczne i symboliczne. Przedstawienie wątków kulinarnych w utworach muzycznych od czasów późnego średniowiecza po współczesność wraz z ciekawymi ilustracjami muzycznymi będzie treścią wykładu w Sali Małej Centrum Kultury „Dwór Artusa” (godz. 13.00).
INSCENIZACJE I DEBATY HISTORYCZNE
Inscenizacja historyczna w 550-lecie II pokoju toruńskiego – to atrakcja festiwalowa, która w niedzielę (o 14.00) rozpocznie się na toruńskiej starówce. Impreza rozpocznie się w Sali Wielkiej Dworu Artusa, gdzie nastąpi odtworzenie momentu zaprzysiężenia II pokoju toruńskiego. Król i wielki mistrz zakonu krzyżackiego złożą przysięgę w obecności legata, orszaku królewskiego i orszaku zakonnego, a także zgromadzonej publiczności. Po tej części uczestnicy wydarzenia przemaszerują do kościoła Najświętszej Marii Panny, gdzie odśpiewają „Te Deum laudamus”.
Po zakończeniu uroczystości król przekaże wielkiemu mistrzowi dary - futra i skrzynię złota oraz zaprosi go na ucztę do ratusza. Gdy za sygnatariuszami pokoju zamkną się bramy ratusza, herold ogłosi święto w całym mieście, a na Rynku Staromiejskim rozpocznie się festyn średniowieczny.
W programie 16. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki pojawi się też akcent nawiązujący do 1050. rocznicy chrztu Polski. W dyskusji panelowej „Początki Polski. U źródeł państwa piastowskiego – opinie, hipotezy, pytania” w udział prof. dr hab. Wojciech Chudziak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. dr hab. Hanna Maria Kóčka-Krenzz Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk z Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Debata odbędzie się w niedzielę (o godz. 18.00) w Sali Wielkiej Dworu Artusa.
Spis wszystkich wydarzeń Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki można znaleźć tutaj.
kol/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.