
Ukazał się najnowszy tegoroczny numer czasopisma „Science in School”, co oznacza okrągłą 10. rocznicę ukazywania się tego tytułu. Jest to darmowe czasopismo skierowane do nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.
W rocznicowym numerze zawarto 13 artykułów obejmujących tematykę od fizyki i astronomii, poprzez chemię, aż po biologię, a także różne inne informacje. Artykuły mają na celu inspirowanie nauczycieli ciekawymi metodami nauczania, podpowiadanie eksperymentów lub ćwiczeń do przeprowadzenia w klasie lub jako zadanie domowe, a także po prostu prezentację ciekawych tematów z zakresu badań naukowych.
Wśród tekstów najnowszego numeru opisano m.in. sposoby jak pomóc uczniom w różnym wieku mającym problemy z rozróżnianiem kolorów. Zaprezentowano ciekawe eksperymenty, które można przeprowadzić przy pomocy jajek. Jest także propozycja przedstawienia zjawiska bioluminescencji podczas szkolnych lekcji chemii i biologii, czy temat rotacji obiektów w sporcie, np. piłki w piłce nożnej. Jeden z artykułów opisuje ćwiczenia związane z plamami słonecznym ina obracającym się dookoła swojej osi Słońcu, a inny - sposób pomiaru odległości do Księżyca przy użyciu geometrii i we współpracy pomiędzy szkołami z różnych krajów.
Czasopismo ma format A4 i liczy 56 stron. Wydawane jest w języku angielskim przez EIROforum – organizację zrzeszającą osiem międzyrządowych organizacje badawczych w Europie: CERN, Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), Instytut Laue–Langevin (ILL), European XFEL Free-Electron Laser Facility, European Synchrotron Radiation Facility (ESRF), European Molecular Biology Laboratory (EMBL), European Fusion Development Agreement (EFDA JET).
„Science in School” to kwartalnik bezpłatny. Można go otrzymywać w wersji drukowanej, albo w formie cyfrowej jako PDF. Dodatkowo na stronie internetowej czasopisma wybrane artykuły są tłumaczone przez wolontariuszy na różne języki, w tym na polski. Witryna czasopisma ma adres www.scienceinschool.org. (PAP)
cza/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.