Dieta niskowęglowodanowa spowalnia rozwój raka mózgu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zastosowanie diety niskowęglowodanowej i wysokotłuszczowej u myszy spowolniło rozwój glejaka wielopostaciowego i wydłużyło życie gryzoni o 50 proc. - informuje pismo "Clinical Cancer Research".

Glejak wielopostaciowy potrzebuje do rozwoju dużych ilości energii, dlatego dieta powinna drastycznie ograniczać dostawy glukozy do guza - mówi autor badań dr Brent Reynolds z Uniwersytetu Florydy.

Obserwowane gryzonie, stanowiące model glejaka wielopostaciowego, otrzymywały dietę ketogeniczną lub dietę niskowęglowodanowo-wysokotłuszczową z dodatkiem trójglicerydów średniołańcuchowych (pochodzących z oleju kokosowego), zastępujących węglowodany. W obu dietach węglowodany stanowiły jedynie 10 proc. spożywanych kalorii.

W obu przypadkach rozwój nowotworu u gryzoni uległ znacznemu spowolnieniu. Ponadto przeżywały one o połowę dłużej w porównaniu z grupą kontrolną, w której 55 proc. spożywanych kalorii pochodziło z węglowodanów.

Dieta ketogeniczna i dieta wzbogacona trójglicerydami średniołańcuchowymi były równie skuteczne. Dlatego ta druga jest korzystniejsza ze względu swoją odżywczość, a także walory smakowe i większe możliwości skomponowania posiłku - zauważa dr Reynolds.

Wstępne wyniki wskazują, że dieta niskowęglowodanowa przyczynia się także do większej podatności guza na radio- i chemioterapię - dodaje badacz.(PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera