Pierwszy publiczny program szczepień przeciwko dendze

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na Filipinach rozpoczął się pierwszy na świecie program szczepień przeciwko gorączce denga – poinformowało CNN.

Denga to choroba tropikalna wywołana przez wirus RNA, przenoszony na człowieka przy udziale komarów (zwłaszcza Aedes aegypti). Podobnie jak malaria występuje przede wszystkim w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

U wielu zakażonych infekcja przebiega bezobjawowo. U pozostałych początek choroby jest nagły - z gorączką, wyczerpaniem, silnymi bólami głowy, stawów, kości i mięśni oraz powiększeniem węzłów chłonnych. Po krótkotrwałym spadku temperatury gorączka powraca – wraz z podobną do odrowej wysypką, która pokrywa większą część ciała. Osłabienie i złe samopoczucie utrzymują się jeszcze tygodniami. U niektórych osób choroba przybiera postać groźnej gorączki krwotocznej. Na szczęście przypadki śmiertelne występują rzadko – raz na kilka tysięcy zachorowań. Chorzy powinni unikać przyjmowania leków przeciwzapalnych w rodzaju aspiryny, które nasilają objawy krwotoczne.

Denga jest drugą po malarii najczęściej występującą chorobą przenoszoną przez owady. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co roku zapada na nią 390 milionów osób, a umiera około 25 tys.

Obecnie 70 proc. światowych zachorowań przypada na kraje azjatyckie. W roku 2013 tylko na Filipinach zgłoszono 200 tys. przypadków tej choroby. 24 marca w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine" opublikowano wyniki analizy, zgodnie z którą na Filipinach stwierdzono najwyższą zachorowalność na gorączkę denga (potwierdzone przypadki) spośród 10 krajów endemicznych objętych badaniami klinicznymi. Analiza wykazała również, że na Filipinach nawet 15 proc. przypadków chorób przebiegających z gorączką u dzieci w wieku 9 lat i starszych jest spowodowanych wirusem gorączki denga.

Z początkiem kwietnia filipiński Departament Zdrowia ogłosił rozpoczęcie pierwszego publicznego program szczepień ochronnych przeciwko gorączce denga. W tym roku planowane są szczepienia miliona uczniów z 6 tys. szkół publicznych w trzech regionach, w których denga występuje endemicznie. W sektorze prywatnym szczepionka jest dostępna od lutego. Poza Filipinami została jak dotąd, zarejestrowana również w Meksyku, Brazylii i Salwadorze.

Czterowalentna szczepionka Dengvaxia® firmy Sanofi Pasteur (której opracowanie trwało ponad 20 lat i kosztowało 1,8 miliarda dolarów) została zatwierdzona do stosowania na Filipinach w grudniu 2015 r. Przeznaczona jest dla u pacjentów w wieku od 9-45 lat. Ma zapobiegać zachorowaniom na gorączkę denga, wywołaną przez wszystkie cztery serotypy wirusa. Jak wykazały wcześniejsze badania osób w wieku 9 lat i starszych, szczepionka ma zdolność do zapobiegania 8 na 10 hospitalizacji z powodu gorączki denga i nawet 93 proc. ciężkich przypadków choroby, w tym gorączki krwotocznej denga, która może być śmiertelna.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera