Altruizm u mężczyzn jest sexy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Największym powodzeniem u kobiet cieszą się mężczyźni z poczuciem humoru oraz atrakcyjnym wyglądem. Jednak w tworzeniu długotrwałego związku większe znaczenie mają zachowania altruistyczne – piszą naukowcy w „Evolutionary Psychology”.

Pismo powołuje się na badania 202 kobiet, którym pokazywano zdjęcia mężczyzn. Potwierdziły ono, że panie wybierały tych, którzy wizualnie byli najbardziej atrakcyjni, ale tylko wtedy, gdy interesowała je przelotna znajomość. Gdy miały zdecydować o wyborze partnera na dłużej, wybierały przede wszystkich tych, o których wiedziały, że potrafią być altruistyczni.

Podobnie wypadły badania jakie przeprowadzono w Niemczech. W lipcu 2015 r. opublikował je periodyk "Social Psychological and Personality Science". Tym razem badano, jakie osoby obojga płci, które w momencie badania były samotne - po upływie roku miały już partnera. Okazało się, że głównie te z nich zawierały bliższe znajomości, które deklarowały, że zależy im dobrych uczynkach wobec innych ludzi.

Kobiety bardzo cenią u mężczyzn poczucie humoru, które kojarzą często z inteligencją. Dlatego jest ono jedną z najważniejszych cech, jakimi powinni oni się wyróżniać. Zbadano nawet, że mężczyźni z poczuciem humoru częściej uprawiają seks i mają więcej partnerek.

Altruizm jest jednak najważniejszy przy wyborze mężczyzny na głowę rodziny. "Journal of Social Psychology" w 2013 r. opublikował badania, z których wynika, że tych z nich, którzy są altruistyczni, kobiety oceniają jako lepszych kandydatów na rodzica. Z niektórych badań wynika, że ta cecha najbardziej liczyła się również przy wyborze partnera na krótkotrwały związek.

Wygląda na to, że pomagania innym zawsze się opłaca, nie tylko w życiu osobistym. Człowiek ma naturalną potrzebę odwdzięczania się. Jeśli nawet nie uda się znaleźć najbardziej pożądanej partnerki, można liczyć na to, że inni również nam kiedyś pomogą. (PAP)

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera