Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
08.04.2016 aktualizacja 08.04.2016

Trwa Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do 10 kwietnia trwa International Dark Sky Week, czyli Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba. Ma on na celu zwiększenie świadomości społeczeństw w kwestii problemów, jakie powoduje nadmierne zanieczyszczenie nocnego nieba sztucznym światłem.

Pomysł specjalnego tygodnia, w którym zwracałoby się uwagę na problem coraz większego zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem, wpadła amerykańska licealistka Jennifer Barlow w 2003 roku. Od roku 2009, który był Międzynarodowym Rokiem Astronomii, Tydzień Ciemnego Nieba osiągnął zasięg międzynarodowy. Od tamtej pory co roku jest organizowany w kwietniu, blisko Dnia Ziemi oraz Dnia Astronomii. W tym roku trwa od 4 do 10 kwietnia.

Coraz większe rozświetlenie nocnego nieba sztucznymi światłami to problem nie tylko dla astronomów, ale dla całej ludzkości. Może powodować problemy z prawidłowym rozwojem roślin, zachowania zwierząt, a także problemy zdrowotne dla niektórych ludzi (np. problemy ze snem). Skierowane w górę, w stronę nieba światła to także wymierne straty finansowe, szczególnie dla budżetów miast i gmin, które na prawidłowej konstrukcji oświetlenia dróg i budynków mogą - po zdecydowaniu się na taką inwestycję - oszczędzić na wydatkach na prąd przez wiele lat. Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie powinno rozświetlać dany obszar, dla którego zostało zbudowane (czyli np. ulicę, czy otoczenie budynku), a nie świecić wszędzie dookoła, w tym w niebo.

International Dark-Sky Association (IDA) wskazuje na różne działania, które każdy chętny może wykonać podczas Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba lub później. Można np. sprawdzić, czy oświetlenie wokół domu jest prawidłowe i jeśli mamy takie możliwości, skorygować je. Organizacja zachęca do podjęcia działań w lokalnej społeczności, które doprowadzą do odpowiedniego dostosowania oświetlenia w naszej okolicy. Można także obejrzeć dostępny w internecie film pt. „Loosing the Dark” (http://darksky.org/resources/losing-the-dark/), albo zorganizować jego pokaz.

Prowadzony jest też konkurs fotograficzny dla każdego w dowolnym wieku i z dowolnego kraju. Można nadsyłać zdjęcia łączące nocne niebo z elementami krajobrazu, wykonane od 1 stycznia 2015 r. Termin zgłoszeń mija ostatniego dnia kwietnia, a szczegóły opisane są na stronie http://twanight.org/newTWAN/news.asp?newsID=6107.

Informacje o tematyce ciemnego nieba można znaleźć m.in. na stronach internetowych http://darksky.org  oraz http://www.ciemneniebo.pl

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024