Trwa Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do 10 kwietnia trwa International Dark Sky Week, czyli Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba. Ma on na celu zwiększenie świadomości społeczeństw w kwestii problemów, jakie powoduje nadmierne zanieczyszczenie nocnego nieba sztucznym światłem.

Pomysł specjalnego tygodnia, w którym zwracałoby się uwagę na problem coraz większego zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem, wpadła amerykańska licealistka Jennifer Barlow w 2003 roku. Od roku 2009, który był Międzynarodowym Rokiem Astronomii, Tydzień Ciemnego Nieba osiągnął zasięg międzynarodowy. Od tamtej pory co roku jest organizowany w kwietniu, blisko Dnia Ziemi oraz Dnia Astronomii. W tym roku trwa od 4 do 10 kwietnia.

Coraz większe rozświetlenie nocnego nieba sztucznymi światłami to problem nie tylko dla astronomów, ale dla całej ludzkości. Może powodować problemy z prawidłowym rozwojem roślin, zachowania zwierząt, a także problemy zdrowotne dla niektórych ludzi (np. problemy ze snem). Skierowane w górę, w stronę nieba światła to także wymierne straty finansowe, szczególnie dla budżetów miast i gmin, które na prawidłowej konstrukcji oświetlenia dróg i budynków mogą - po zdecydowaniu się na taką inwestycję - oszczędzić na wydatkach na prąd przez wiele lat. Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie powinno rozświetlać dany obszar, dla którego zostało zbudowane (czyli np. ulicę, czy otoczenie budynku), a nie świecić wszędzie dookoła, w tym w niebo.

International Dark-Sky Association (IDA) wskazuje na różne działania, które każdy chętny może wykonać podczas Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba lub później. Można np. sprawdzić, czy oświetlenie wokół domu jest prawidłowe i jeśli mamy takie możliwości, skorygować je. Organizacja zachęca do podjęcia działań w lokalnej społeczności, które doprowadzą do odpowiedniego dostosowania oświetlenia w naszej okolicy. Można także obejrzeć dostępny w internecie film pt. „Loosing the Dark” (http://darksky.org/resources/losing-the-dark/), albo zorganizować jego pokaz.

Prowadzony jest też konkurs fotograficzny dla każdego w dowolnym wieku i z dowolnego kraju. Można nadsyłać zdjęcia łączące nocne niebo z elementami krajobrazu, wykonane od 1 stycznia 2015 r. Termin zgłoszeń mija ostatniego dnia kwietnia, a szczegóły opisane są na stronie http://twanight.org/newTWAN/news.asp?newsID=6107.

Informacje o tematyce ciemnego nieba można znaleźć m.in. na stronach internetowych http://darksky.org  oraz http://www.ciemneniebo.pl

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja satelitów LEO-PNT. Źródło: ESA

    Polacy stworzyli odbiornik określający położenie satelitów z dokładnością do 2 m

  • Fot. Adobe Stock

    Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS 2024 - za badania w dziedzinie astrofizyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera