Wiadomo już, jak regenerują się owady

Fot. PAP/EPA/ JIM HOLLANDER 6.03.2013
Fot. PAP/EPA/ JIM HOLLANDER 6.03.2013

Naukowcy z Trinity College w Dublinie wyjaśnili mechanizm, dzięki któremu owady potrafią “naprawić” uszkodzone kończyny - informuje pismo "Interface”.

Zespół prof. Davida Taylora z Trinity College w Dublinie przeprowadził badania szarańczy.

Jak się okazało, wewnątrz zranionej kończyny owada tworzy się „opatrunek” zbudowany z nowego chitynowego oskórka (kutykuli). Uszczelnia on ranę i usztywnia kończynę, pozwalając odzyskać dwie trzecie pierwotnej sprawności. Dzięki temu owad może kontynuować normalne życie – w przypadku szarańczy skacze, aby szukać pokarmu i unikać drapieżników.

Irlandzkie badania to pierwsza próba zbadania biomechaniki procesów regeneracji wśród stawonogów. Owady, będące gromadą typu stawonogów to najliczniejsza pod względem liczby gatunków grupa zwierząt - około 90 proc. wszystkich gatunków. Odgrywają wielką rolę w ekosystemach, nie zawsze pozytywną - jedne odpowiadają za zapylanie kwiatów, inne niszczą plony i przenoszą choroby.

Biorąc pod uwagę ciągły wzrost ludzkiej populacji oraz wysoką zawartość białka, tłuszczu i soli mineralnych w ciałach owadów, wielu ekspertów uważa, że w przyszłości staną się one ważnym składnikiem ludzkiej diety. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera