Poglądy polityczne mają podłoże psychologiczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Konserwatyści cechują się większą skłonnością do skupiania się na negatywnych elementach otoczenia niż liberałowie – czytamy na łamach czasopisma „Behavioural Brain Research”.

Badacze z Uniwersytetu Nebraska-Lincoln (USA) wykazali, że inklinacja negatywna – tendencja do koncentrowania się na negatywnych bodźcach – jest silniejsza u osób o poglądach konserwatywnych niż u osób o poglądach liberalnych. Konserwatyści lepiej niż liberałowie zapamiętują wszelkie informacje o wydźwięku negatywnym, co może po części tłumaczyć, dlaczego obie strony widzą świat w zupełnie innych barwach.

W ramach badania (DOI: 10.1016/j.bbr.2016.03.025) naukowcy poprosili uczestników o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego poglądów politycznych oraz o zapoznanie się ze 120 obrazkami o charakterze negatywnym, pozytywnym lub neutralnym. Następnie badani oglądali kolejne obrazki i tym razem musieli zdecydować, które spośród nich widzieli już wcześniej.

Najbardziej konserwatywni uczestnicy zapamiętali 91 proc. negatywnych obrazków i 80 proc. pozytywnych. Najbardziej liberalni zapamiętali z kolei 84 proc. negatywnych i 86 proc. pozytywnych.

Wyniki badania pokazały, jak ludzie o odmiennych poglądach politycznych różnią się między sobą na poziomie przetwarzania emocji. Chociaż inklinacja negatywna jest cechą adaptacyjną i występuje u każdego człowieka, u osób konserwatywnych jest ona silniej rozwinięta niż u osób liberalnych. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szwecja/ Archeolog: 170-letni szampan z odkrytego przez Polaków żaglowca ma słodki smak z nutą starego strychu

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Uznawany za zagrożony gatunek ibis grzywiasty pojawił się w jednym z miast

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera