Ponad 1,1 mld ludzi jest otyłych lub ma nadwagę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do ponad 1,1 mld zwiększyła się na świecie liczba ludzi otyłych lub z nadwagą, przy czym osób otyłych jest już więcej niż tych z nieco tylko nadmierną tuszą – wynika z raportu opublikowanego przez „Lancet”.

Główny autor opracowania prof. Majid Ezzat z Imperial College London twierdzi, że do takiego wniosku skłaniają badania ludzi dorosłych w 186 krajach obejmujące dane z lat 1975-2014. W tym okresie liczba otyłych zwiększyła się ze 105 mln do 641 mln, a z nadwagą – z 330 mln do 462 mln.

Oznacza to, że nie tylko cały czas wzrasta liczba ludzi otyłych, ale jest ich już zdecydowanie więcej niż osób z nadwagą. Przed 40 laty było odwrotnie – przeważały osoby z nadwagą, którym dopiero groziła otyłość. Za osoby otyłe uznaje się te, u których wskaźnik BMI przekracza 30 punktów. Nadwaga mieści w granicach od 26 do 30 punktów.

Otyłość najszybciej rozwija się u mężczyzn. Wśród panów jest trzykrotnie więcej otyłych niż 40 lat temu, a wśród kobiet - dwukrotnie. Nadal jednak jest więcej otyłych kobiet (375 mln) aniżeli mężczyzn (266 mln).

Stany Zjednoczone nie są już krajem o największe liczbie otyłych, wyprzedziły ich pod tym względem Chiny. W obu krajach liczba otyłych jest niemal taka sama u obu płci. W Chinach jest otyłych 43,2 mln mężczyzn i 46,4 mln kobiet, natomiast w USA odpowiednio 41,7 mln i 46,1 mln.

Autorzy raportu twierdzą, że niemal zerowe są szanse na to, że zgodnie z postulatem Światowej Organizacji Zdrowia w 2025 r. było na świecie tylu otyłych, co w 2010 r. Przewiduje się, że do 2025 r. w Wielkiej Brytanii będzie największy odsetek otyłych kobiet (38 proc.), na drugim miejscu pod tym względem będzie Irlandia (38 proc.), a na trzecim Malta (34 proc.).

Raport zwraca również uwagę, że poza Chinami najwięcej otyłych jest w pięciu najbogatszych krajach anglojęzycznych: Australii, Irlandii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. (PAP)

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera