„Rozmyślanie przemyskie” – to najstarsza książka napisana w całości po polsku. W sobotę, 19 marca, będzie można ją zobaczyć w Pałacu Rzeczypospolitej (Krasińskich) w Warszawie w ramach cyklu pokazów PIERWSZE/NAJSTARSZE, organizowanych z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.
Publikacja pochodzi z przełomu XV i XVI wieku, ale jest odpisem starszego utworu. Książka obecnie znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej (BN). Zabytek liczy ponad 400 kart, na których znajduje się obszerna opowieść o życiu Maryi i Chrystusa, oparta o Ewangelię, legendy i apokryfy. „Jest arcyciekawym przykładem polskiej prozy późnego średniowiecza, stanowiąc dowód erudycji i literackich umiejętności pozwalających zebrać historie z rozmaitych źródeł w jeden spójny wykład” – czytamy w komunikacie BN. Badacze łączą go z działalnością zakonu Bernardynów. Modlitwa zamieszczona w końcowej części rękopisu wskazuje, że pierwotnie księga służyła w klasztorze żeńskim.
Księga trafiła w połowie XIX wieku do kapituły grecko-katolickiej w Przemyślu. Od 1947 roku znajduje się w Warszawie.
Co ciekawe, „Rozmyślanie przemyskie”, poza treścią poważną, zawiera wiele fragmentów o charakterze humorystycznym – przytoczono opowieści o tym, jak Jezus w dzieciństwie pomagał Maryi przyprawiać kapustę i jak ożywił gliniane ptaszki, by nie zostały zdeptane.
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Grzegorz Mazurowski z BN, księga nie była wystawiana na widok publiczny przez co najmniej trzy dekady – z uwagi na swój unikatowy charakter przechowywana jest w skarbcu BN w Warszawie. Nie jest też planowane jej ponowne udostępnienie w najbliższej przyszłości. Jednak osoby zainteresowane treścią „Rozmyślania przemyskiego” mogą zajrzeć do kolekcji cyfrowej BN – Polony, gdzie zamieszczono dokładne odwzorowanie tomu.
Wydarzeniu towarzyszą dwa wykłady: ks. prof. Marek Starowieyski opowie o apokryfach w najstarszej polskiej literaturze (godz. 15.00), natomiast dr Izabela Winiarska-Górska przybliży polszczyznę późnego średniowiecza (godz. 16.30). Impreza odbędzie się w godz. 12-18.30 w Pałacu Rzeczypospolitej (Plac Krasińskich 3/5). Wstęp wolny.
Kolejne spotkania w ramach cyklu PIERWSZE/NAJSTARSZE, który rozpoczął się październiku zeszłego roku, odbywać się będą co miesiąc. Prezentowane na nich będą pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego. W kwietniu udostępniony zostanie Psałterz floriański, w późniejszych terminach – Bogurodzica i Kronika Galla Anonima.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.