Uczelnie i instytucje

We Wrocławiu XXII Targi Książki Naukowej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Publikacja „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” zdobyła główną nagrodę w zorganizowanym w ramach XXII Wrocławskich Targów Książki Naukowej konkursie na najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej.

Nagrodzona publikacja ukazała się nakładem Muzeum Narodowego w Warszawie. Jury wybrało zwycięzcę spośród 48 książek zgłoszonych do konkursu przez 18 wydawnictw. Publikacje były oceniane pod względem adekwatnej do treści szaty edytorskiej, układu typograficznego, ilustracji i okładki. Nagrodą główną jest Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Publikacja „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” pod redakcją Piotra Rypsona towarzyszyła wystawie prezentowanej w zeszłym roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. To zbiór artykułów znawców dzieła i biografii Tadeusza Peipera oraz badaczy europejskich ruchów awangardowych pierwszych dziesięcioleci XX wieku, który został uzupełniony katalogiem prac polskiego artysty.

Wyniki konkursu ogłoszono w środę podczas inauguracji XXII Wrocławskich Targów Książki Naukowej, które odbywają się na Politechnice Wrocławskiej.

Na targach swoją ofertę prezentuje kilkudziesięciu wydawców z całej Polski. Na stoiskach można znaleźć publikacje niemal ze wszystkich dziedzin nauki. Oprócz książek naukowych czytelnicy znajdą tu również albumy, słowniki, poradniki, beletrystykę czy wydawnictwa multimedialne.

Jak poinformował PAP Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej targom towarzyszą również spotkania z autorami i naukowcami. W tym roku będą to m.in. językoznawca prof. Jan Miodek, Joanna Lamparska – autorka książki „Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa” czy Robert Sulik – jeden z autorów publikacji „Lista Grundmanna. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska”.

Podczas targów odbędą się również panele dyskusyjne. „W trakcie spotkań ze Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster poruszone zostaną m.in. kwestie fenomenu wydawnictwa komiksowego Marvel i „Wiedźmina”. Okazją do dyskusji na temat popularności postaci stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego będzie publikacja drugiego tomu tekstów naukowych o Geralcie z Rivii – +Wiedźmin - polski fenomen popkultury+, który swoją premierę będzie miał na targach” - dodał Ciepielski.

Targi zakończą się w piątek.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

  • 19.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Piotr Polak

    Min. Wieczorek: ustawa dot. Funduszu Dopłat obejmująca m.in. remonty i budowę akademików jest gotowa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera