Tajemnice Antycznego Świata w Służewskim Domu Kultury

Ozdoby z grobu SMQ 30 w Kuwejcie, w rejonie Al-Subiyah, odkryte przez Kuwejcko-Polską Misję Archeologiczną. Fot. Andrzej Reiche
Ozdoby z grobu SMQ 30 w Kuwejcie, w rejonie Al-Subiyah, odkryte przez Kuwejcko-Polską Misję Archeologiczną. Fot. Andrzej Reiche

Czwarty wykład z cyklu pod tym tytułem odbędzie się 15 marca w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Badaczka z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW opowie o starożytnym handlu ozdobami w rejonie Półwyspu Arabskiego.

Wykład „Paciorkowy szlak” wygłosi dr Zuzanna Wygnańska. Dotyczyć będzie ozdób, które rzemieślnicy wykonywali od tysiącleci.

„Od starożytności ludzie używali paciorków, aby wyrazić swoją tożsamość kulturową i pozycję społeczną. Tak jak wiele innych pozornie nieistotnych przedmiotów, paciorki niosą w sobie zakodowany przekaz dotyczący upodobań, statusu ekonomicznego, zasięgu kontaktów handlowych czy nawet wierzeń. Zadaniem archeologa jest odczytanie i zrozumienie tego kodu” - czytamy w zaproszeniu na spotkanie.

Badaczka omówi temat posługując się przykładem zespołu zabytków pochodzących ze starożytnych grobowców znalezionych przez Kuwejcko-Polską Misję Archeologiczną w Kuwejcie (więcej o działaniach polskich archeologów w Kuwejcie można przeczytać na stronach Serwisu Nauka w Polsce). Spróbuje odpowiedzieć na pytanie, co należy zrobić z paciorkiem, aby odczytać ukrytą w nim informację.

Dr Zuzanna Wygnańska pracuje w Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Jako archeolog specjalizuje się we wczesnym i środkowym okresie epoki brązu na Bliskim Wschodzie. Interesuje się również archeologią Zatoki Perskiej. Bada m. in. zwyczaje pogrzebowe oraz ozdoby osobiste jako aspekt kultury materialnej. Uczestniczyła w misjach archeologicznych m. in. w Syrii, Kuwejcie i Libanie.

Wykład rozpocznie się o godz. 18.00 we wtorek 14 marca w Służewskim Domu Kultury (ul. Jana Sebastiana Bacha 15, Warszawa). Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.10.2014. Malowidło ukazujące św. Annę - jedno z najbardziej znanych przedstawień z Faras, 16 bm. w Muzeum Narodowym w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

    Polska badaczka na nowo interpretuje dwa malowidła z Katedry w Faras

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wigilijnym hitem za hrabiego Potockiego był jarmuż z kasztanami pieczonymi w cukrowej glazurze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera