
Osoby w podeszłym wieku, które regularnie zmuszają swój umysł do wysiłku, są mniej narażone na rozwój deficytów poznawczych – informują naukowcy z Kliniki Mayo w Rochester (USA).
Korzystanie z komputera, czytanie, uczestniczenie w życiu społecznym, zajmowanie się rękodziełem – to przykłady działań, które pozwalają starszym osobom zachować sprawność umysłu na dłużej. Amerykańscy badacze wykazali, że angażowanie się w którąkolwiek z tych czynności co najmniej raz w tygodniu zmniejsza w późniejszym wieku ryzyko pojawienia się problemów z pamięcią i myśleniem.
Wyniki badania zostaną zaprezentowane na konferencji Amerykańskiej Akademii Neurologii, która odbędzie się w dniach 15-21 kwietnia br. w Vancouver (Kanada).
W badaniu wzięło udział prawie 2 tys. osób w podeszłym wieku (70 lat i więcej), których funkcje poznawcze znajdowały się na właściwym poziomie (nie były w żaden sposób upośledzone). Na wstępie badani wypełniali kwestionariusz dotyczący ich zaangażowania w aktywności stymulujące umysł. Następnie przez około 4 lata byli poddawani obserwacji aż do momentu, gdy niektórzy z nich zaczęli doświadczać deficytów poznawczych.
Okazało się, że osoby korzystające co najmniej raz w tygodniu z komputera były o 42 proc. mniej narażone na rozwój nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania poznawczego niż osoby, które tego nie robiły. Czytanie pozwalało z kolei obniżyć ryzyko deficytów poznawczych o 30 proc., aktywność społeczna o 23 proc., rękodzieło (np. dzierganie) o 16 proc., a granie w różnorakie gry o 14 proc.
„Rezultaty badania pokazują, jak ważne jest podtrzymywanie aktywności umysłowej w późniejszym wieku. Chociaż są to tylko związki korelacyjne, a nie przyczynowo-skutkowe, starsi ludzie powinni rozważyć zaangażowanie się w tego typu działania, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomoże im to w utrzymaniu umysłu w dobrej formie” – podsumowuje Janina Krell-Roesch, współautorka badania. (PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.