Archiwum „Uranii” dostępne w wersji na smartfony i tablety

Archiwum czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” w wersji mobilnej (strona w systemie Google Play). Źródło: PTA / Urania.
Archiwum czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” w wersji mobilnej (strona w systemie Google Play). Źródło: PTA / Urania.

Obejmujące kilkadziesiąt lat archiwum czasopisma popularnonaukowego o kosmosie „Urania – Postępy Astronomii” zostało udostępnione w wersji na urządzenia mobilne – tablety i smartfony. Numery archiwalne są dostępne nieodpłatnie.

Współczesna „Urania – Postępy Astronomii” powstała z połączenia dwóch pism: „Uranii” oraz „Postępów Astronomii”. Obecnie wydawcami są wspólnie Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA). Numery „Uranii” od roku 1920 do czasów współczesnych to olbrzymia kopalnia informacji o astronomii i kosmosie oraz o historii rozwoju badań tych obszarów nauki i techniki, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego wkładu i sukcesów.

Archiwum było do tej pory dostępne w wersji cyfrowej w postaci skanów w portalu Uranii (http://www.urania.edu.pl/archiwum), a od niedawna umożliwiono do niego dostęp w formie wygodnej dla użytkowników urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety – informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Zdecydowana większość numerów archiwalnych z kilkudziesięciu lat jest dostępna za darmo, z wyjątkiem najnowszych, bieżących numerów „Uranii”.

Jak informują wydawca i redakcja czasopisma, archiwalne numery „Uranii” zostały zamieszczone w systemach Google Play oraz Google Books. Google Play to centralna usługa dla tabletów i smartfonów z systemem operacyjnym Android, które zdecydowanie dominują wśród polskich użytkowników. Dostęp do „Uranii” jest w standardowy dla systemu Android sposób, poprzez ikonkę „Sklep Play” (po czym można wejść do działu rozrywka/książki i wpisać w wyszukiwarce „urania”) lub poprzez aplikację „Książki Play”. Archiwalne „Uranie” są pozbawione zabezpieczeń DRM, można je więc pobierać na telefon czy tablet, aby np. przejrzeć w trybie offline. Również użytkownicy urządzeń z systemem operacyjnym iOS (np. iPhone) mogą korzystać z zasobów archiwalnych „Uranii” w Google Play, poprzez aplikację Google przeznaczoną dla iOS.

Archiwum „Uranii” w wersji mobilnej można przeglądać pod adresem https://play.google.com/store/books/author?id=PTMA

PAP - Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera