
Istnieje spore prawdopodobieństwo, że różnego typu antybiotyki są powiązane z występowaniem u pacjentów zaburzeń świadomości, omamów i drgawek – wynika z badania opublikowanego w internetowej wersji czasopisma „Neurology”.
Naukowcy z Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN) przeanalizowali prace badawcze dotyczące 391 osób, u których po podaniu antybiotyków zaobserwowano symptomy delirium (zespołu zaburzeń świadomości połączonego z halucynacjami i pobudzeniem psychoruchowym) lub innych problemów natury neurologicznej, i na tej podstawie wyodrębnili trzy rodzaje patologii mogących wystąpić po zastosowaniu antybiotyków.
Według badaczy pierwsza z nich charakteryzuje się napadami drgawkowymi i najczęściej jest związana z zażywaniem antybiotyków beta-laktamowych: penicylin i cefalosporyn.
Druga odznacza się symptomami psychotycznymi i występuje zazwyczaj po kuracji penicyliną prokainową, sulfonamidami, fluorochinolonami lub makrolidami.
Natomiast trzecia wiąże się ze zmianami w pracy mózgu, osłabieniem koordynacji mięśniowej i pojawia się tylko po metronidazolu.
Co ważne, w pierwszych dwóch typach patologii objawy niepożądane rozwijają się w ciągu kilku dni od rozpoczęcia kuracji i ustępują niedługo po odstawieniu leku.
W przypadku patologii trzeciego typu niepożądane skutki stosowania antybiotyków widać dopiero po kilku tygodniach i nie tak łatwo się ich pozbyć.
„Potrzeba więcej badań na ten temat, ale przypuszczamy, że niektóre antybiotyki są odpowiedzialne za delirium. Wyróżnienie kilku typów patologii, którego dokonaliśmy, może pozwolić na szybsze postawienie diagnozy i uniknięcie choć części negatywnych konsekwencji dla ludzi z delirium i innymi problemami natury mózgowej” – komentuje jeden z autorów badania Shamik Bhattacharyya z Harvard Medical School (USA). (PAP)
ooo/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.